В Специализирания съд тръгна по същество процесът срещу бившия здравен министър Петър Москов, предаде репортер на БГНЕС.

През юни Специализираният съд не върна на прокуратурата делото срещу него, бившият заместник-министър Адам Персенски и още трима души. На заседанието преди време адвокатът на Москов Менко Менков поиска по делото да не се разпитват част от свидетелите пред съда. Според НПК при предварителното изслушване на страните подсъдимият и неговият защитник могат да дадат съгласие да не се провежда разпит на всички или на някои свидетели и вещи лица, а при постановяване на присъдата непосредствено да се ползва съдържанието на съответните протоколи и експертни заключения от досъдебното производство.

„Свидетелите в обвинителния акт бяха над 220, така че улеснихме значително работата на съда като с колегите защитници се съгласихме да не бъдат разпитани много по-голямата част от свидетелите в досъдебното производство. Мислим, че делото ще върви в кратки темпове и ще приключи бързо, какъвто е интересът на нашите подзащитни“, каза днес пред журналисти адвокатът на Москов – Менко Менков. Сред свидетелите, които ще бъдат разпитани в процеса се очаква да бъдат и премиерът Бойко Борисов и министри. Защитникът на Москов посочи, че решението е взето от Министерския съвет, нормално е да дадат показания членовете на Министерски съвет. „Законно ли е според тях решението с кого са се съветвали, по какъв механизъм е станало, как е станало, в полза ли е то на България, произтекли ли са вредни последици от това решение или не са произтекли или са произтекли добрини. А ние твърдим, че са произтекли само добрини и им благодарим за това решение, което са взели. Така, че затова хубаво да кажат и пред вас това, което са казали на досъдебното производство, за да се разбере и да стане ясно, че това е един междудържавен договор, който носи само ползи на България, от който сме спечелили пари и сме спечелили здраве за децата си“, обясни той пред медиите.

„Всъщност обвинението срещу мен е, че съм пресякъл на зелен светофар“, каза Петър Москов.

БГНЕС припомня, че Петър Москов е обвинен за това, че на 9 юли 2015 г., в качеството си министър на здравеопазването не е изпълнил служебните си задължения, като е приел дарение от Министерство на здравеопазването на Р Турция – 100 хил. дози ваксина за деца „Пентаксим -0.5 мл.“ и 100 хил. дози ваксина за „Хепатит Б“ – „Еувакс Б“, които не са разрешени за употреба на територията на България. Поради това не биха могли да отговорят на нуждите на имунизационния календар в страната. От действията на Москов са настъпили вредни последици за МЗ от имуществен характер в размер на 325 233,87 лв., и неимуществени вреди, изразяващи се в създаване на недоверие в авторитета на МЗ за осъществяване на ефективен контрол относно упражняваната лекарствена политика и недоверие у гражданите за дейността по ваксиниране на деца. Второто обвинение срещу Петър Москов е за това, че на 27 ноември 2015 г., в качеството си на министър на здравеопазването, в съучастие, като помагач, умишлено е улеснил сключване на неизгодна сделка с „Бул Био НЦЗПБ“ ЕООД за дарение на 5 000 000 дози ваксини „БЦЖ“. От това са произтекли значителни вреди за „Бул Био“ ЕООД в размер на 427 788,31 лв. с ДДС, 2097, 96 лв. застраховки и 12 221,22 лв. транспортни разходи. Третото обвинение на Москов е за това, че в периода 20 юни 2016 г. – 1 юли 2016 г., като министър на здравеопазването и принципал на „Бул Био НЦЗПБ“ ЕООД, не е упражнил достатъчно контрол върху работа на лица, на които е възложено управлението на обществено имущество, и от това са произтекли значителни щети в размер на 110 003, 46 лв. В резултат на престъпното бездействие на Москов, според прокуратурата е допуснато в база на „Бул Био“ в кв. Суходол, гр. София, да бъде произведена и съхранявана ваксина „Тетадиф“, без Изпълнителната агенция по лекарствата да е била уведомена и без да е дала разрешение за нейното производство конкретно в тази база на „Бул Био“ ЕООД. Така са осъществени значителни разходи за производството на ваксината, без да са спазени нормативните изисквания.

На съд е предаден и бившият заместник-министър Адам Персенски, както и още трима души. /БГНЕС

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar