Българите трябва да внимават много при покупка на имот в Гърция, за да не се окажат в юридически капан.
Гърция създава имотен регистър (кадастър) за първи път. Необходимо е всички българи с имоти в южната ни съседка да ги декларират веднага.

Срокът за българите, които притежават лични данъчни номера /афм/ и попадат в категория „постоянно пребиваващи“ е до 15.04.2019 г. За сънародниците ни, които са с данъчен представител и постоянни жители на България, срокът е до 15.07.2019 г.

Министерството на околната среда и енергетиката на Гърция гласува през декември 2018 година удължаване с 6 месеца на периода за узаконяване на имотите, по силата на Закон 4495/17. Наложените глоби за незаконно строителство в Гърция се плащаха на 80 вноски, но съгласно новия закон това вече е възможно да става на 100 вноски.

За да бъдат вписани имотите в новия кадастрален план на Гърция е необходимо собствениците да представят пред съответните общински служби – лично или чрез адвокат, копие от нотариален акт на имота, попълнени формуляри Д1 и Д2, копие от издаден данъчен номер /АФМ/ и копие от лична карта. При подаване на документите за вписване на имота в новия регистър се заплаща държавна такса.

„Повечето българи, закупили имоти в Гърция, имат вписвания за собственост само в Агенцията по вписванията, поради липса на кадастър в повечето населени места. Някъде може да бъде отказано вписване, поради аномално изповядване на сделките или закупени имоти с констативен договор. В този случай е необходимо да се обжалва в кадастъра в определените за това срокове“, уточни за „Труд“ Мартина Георгиева – български адвокат в Солун. Тя съветва собствениците да се обръщат към компетентни лица – адвокати и строителни инженери, за правилното попълване на документацията, която изисква доста информация за вещните права върху имота, който се регистрира.

„Факт е, че българите строят без да се консултират с адвокати, занимаващи се с вещно право. Не е достатъчен само печат и подпис от инженер, за да се строи. Издава се разрешително от компетентната служба (Полеодомия) в съответния район, като в нея се описва подробно кой е архитект на сградата, кой извършва строителния надзор и колко броя осигуровки трябва да се внесат на работници за построяването й. След застрояването, минава комисия пак от същата служба и издава разрешително за ползване на сградата (акт 16). Веднага след това собственикът е задължен да издаде нотариален акт, който съставя нотариус, и в 30-дневен срок се вписва в данъчна служба с декларация за собственост (Е9), в Агенцията по вписванията и Имотния кадастър“, уточнява още адвокат Георгиева.

Както „Труд“ писа, голяма част от имотите в Гърция са незаконни – построени без редовни нотариални актове за собственост върху парцелите, без разрешения за строеж. Според досега прилаганата практиката, на всеки 4-5 години гръцката държава издаваше закон „за узаконяване на незаконните строежи“, което означаваше, че всеки, построил подобен нелегален имот в страната, отива в съответния отдел на общината и го декларира писмено. После плаща глоба в зависимост от квадратурата и къщата става законна. Разбира се, фактът, че кметството или областното управление я узаконяват, не означава, че същото прави и централната държавна власт. Има хиляди случаи на къщи и цели населени места, където общината ги е узаконила, инкасирайки глобите от това, но Министерството на околната среда ги смята все още за незаконни.

Българите трябва да внимават много при покупката на имот в Гърция. Щателната проверка на нотариалните актове за собственост и разрешителните за строеж е задължителна, защото по-късно може да се окаже невъзможно да продадат имота или да го прехвърлят на своите деца. Има вероятност да попаднат в капана на длъжник на държавата за глоби например, или може да са собственици на самата къща, но да не им принадлежи парцелът, върху който е построена тя.

Цифри

Държавните такси върху глобите – от 250 до 10 000 евро

Държавните такси върху глобите се изчисляват според степента на произволната сграда.

– 250 евро за произволно строителство – до 100 кв.м

– 500 евро за строеж – над 100 кв. и до 500 кв.м

– 1000 евро за сградна употреба над 500 кв.м и до 2000 кв.м

– 4000 евро за строителство – над 2000 кв.м. и до 5 000 кв.м

– 10 000 за строителство – ползване на повече от 5 000 кв.м

Глобата може да се изчисли електронно тук: http://www.amoives.gr/tools/prostimo_aythereton.html

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar