Референдум за договора от Преспа с Македония поиска грандиозният национален протест на площад „Синтагма“ в центъра на Атина с участието на над 200 000 души само в началото му, предадоха гръцките медии. Парламентът пристъпва към обсъждането на договора, а гласуването е този петък, 25 януари.

Повечето от протестиращите са от Северна Гърция, които пристигнаха рано сутринта в Атина с най-малко 3000 автобуса. В протеста бе представена и монашеската общност на Атон. Очакваше се около един милион гърци да се съберат на протеста под мотото „Македония е гръцка“. Автобуси пристигат и от Пелопонес, с кораби пристигнаха и участници от Крит и островите в Егейско море.

„Призовахме всички патриоти да дойдат на площад „Синтагма“. Ние оттук мирно ще изпратим посланието, че не сме съгласни с отстъпките, които дадохме за името Македония“, каза единият от организаторите на протеста Михалис Патикас. Организатор на протеста е Комитетът за борба за гръцкия характер на Македония. Медиите съобщиха за заплахи по телефона на депутати, които подкрепят решението между Македония и Гърция, плакати с техните снимки са залепени по улиците.

В 14:00 часа протестиращите изпяха химна на Гърция, след което започнаха изказванията. Сред ораторите бяха бившият американски сенатор и бивш председател на законодателното събрание в щата Ню Хемпшир Крис Спирос, говорител на Атон, както и общественици. Искането на демонстрантите към премиера Алексис Ципрас е референдум за Договора от Преспа.

Не мина и без инциденти. Около 14:30 група маскирани лица с гръцки знамена се опитаха да пробият полицейския кордон и да изкачат стълбите при Паметника на незнайния войн пред парламента. Те са хвърляли шишета и други предмети, както и блажна боя по полицаите, които са отговорили с шокови гранати и сълзотворен газ. Полицейското присъствие е силно увеличено, особено около парламента, както и по улиците около площад „Синтагма“. В района се провежда и малоброен контрапротест от крайнолеви извънпарламентарни формации, а полицията се стреми да не допусне сблъсъци. Хеликоптери и безпилотни летателни апарати наблюдават обстановката. Автомобилното движение в много зони в центъра на града е преустановено, има затворени метростанции.

Бившият министър на отбраната и лидер на партия „Независимите гърци“ Панос Каменос заяви по телевизия „Скай“, че „Договорът от Преспа е противоконституционен“. По думите му Скопие е нарушило споразумението, което го прави недействително, защото договорът е влязъл в сила без подписа на президента Георге Иванов. Ако президентът Прокопис Павлопулос го подпише, той ще участва в това конституционно нарушение, твърди Каменос.

В отворено писмо до в. „Та Неа“ световният композитор Микис Теодоракис призова депутатите да гласуват против Договора от Преспа, а единственото разумно решение е референдум.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar