Близо 2.5 млн. евро глоба очаква България от Съда на Европейския съюз заради това, че е бавила с години приемането на законодателство, което да улеснява реализацията на проекти за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на заседанието на парламентарната комисия по енергетика, на което се обсъдиха най-сетне изискваните от Брюксел законови промени.

След поредица от предупреждения, започнала наказателна процедура и заявка още през 2021 г. за даване на съд, сега се очаква да излезе осъдителното решение срещу страната ни затова, че не е приела преразгледаната Директива (ЕС) 2018/2001 за насърчаване на използването на енергия от възобновяеми източници от домакинствата и създаването на енергийни общности.

Реално България още не е приела определената от ЕС задължителна цел за поне 32 процента енергия от възобновяеми източници до 2030 г. В момента на българските граждани не се дава възможност да играят активна роля в развитието на ВЕИ, да формират енергийни общности за обмен на произведената от самите тях енергия.

Неприетата от страната ни директива също така определя повишена цел от 14% за дела на възобновяемите горива в транспорта до 2030 г. и се подсилва критериите за гарантиране на устойчивост на биоенергията.

До 30 юни 2021 г. държавите членки трябваше да въведат в сила необходимите законови, подзаконови и административни разпоредби, за да се приведе националното законодателство в съответствие с тази директива. България е напът да стори това едва сега, но преди Великден или малко след това ще е ясна санкцията за това, че над три години България нищо не правила за облекчаването на ВЕИ режимите. Става въпрос за ежедневна санкция от 9720 евро, като натрупаната до момента сума е 2.5 млн. евро.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar