ЕК трябва да започне срещу Румъния процедурата за активиране на член 7 от Договора на ЕС заради нарушаване на върховенството на закона. Това поиска германският депутат от ХДС и председател на Комисията по европейски въпроси в Бундестага Гюнтер Крихбаум в писмо до първия зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс, съобщиха румънските медии. С активирането на член 7 Румъния ще бъде лишена от право на глас в ЕС. В момента страната е ротационен председател на ЕС.

В писмото Крихбаум остро критикува властите в Букурещ заради разследването срещу бившия шеф на Националната агенция за борба с корупцията Лаура Кодруца Кьовеши, която е фаворит за поста на европейски главен прокурор. Той го определя като политическо, а целта му е да й се попречи да стане главен европейски прокурор. „Какви стъпки още очаквате да предприеме румънското правителство в нарушение на върховенството на закона, за да започне ЕК процедурата за активиране на член 7 от Договора на ЕС?“, пита германският депутат Гюнтер Крихбаум в писмото си до зам.-председателя на ЕК Франс Тимерманс.

Миналата седмица Кьовеши беше извикана на разпит от спецпрокуратурата в родината си заради обвинения в злоупотреба със служебно положение, вземане на подкуп и лъжесвидетелстване. Кьовеши беше призована да се яви пред прокурор в петък – деня, в който трябваше да отпътува за Брюксел за изслушване в Европарламента за поста на главен прокурор на ЕС, насрочено първоначално за 18 февруари. По-късно обаче стана ясно, че изслушването ще се състои на 26 февруари. Кьовеши обаче вече имаше самолетен билет за Брюксел за 15 февруари. Все пак тя се яви на разпита и веднага след това отпътува за белгийската столица. Кьовеши коментира, че привикването й на разпит точно на 15 февруари е поредният опит на Букурещ да попречи на кандидатурата й да оглави Европейската прокуратура.

Делото срещу Лаура Кодруца Кьовеши беше образувано в края на м.г., след като подсъдим за корупция бивш депутат заяви, че докато е оглавявала Националната агенция за борба с корупцията, Кьовеши е поискала от него да плати 43 000 евро през 2011 г. за връщането от Индонезия на бившия директор на Националния инвестиционен фонд Николае Попа, присвоил стотици хиляди евро. Обвинения, които Кьовеши категорично отхвърля. Тя припомни също, че връщането на Попа е платено от Министерството на вътрешните работи.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar