Ръководителят на Съвета по правата на човека (СПЧ) към президента Владимир Путин заяви, че е необходимо да се даде правна дефиниция на русофобията и да се въведе наказателна отговорност за нейните прояви.

Според Валерий Фадеев това трябва да се направи, за да се изпълнят указанията на руския президент за установяване на наказателна отговорност за дискриминация или призиви към нея срещу руснаци, живеещи в чужбина.

„Нашата задача днес е да се опитаме да формулираме законово какво е русофобия и кои членове от Наказателния кодекс могат да се използват за тази квалификация, а ако няма такъв, трябва да се въведе допълнителен член“, цитират думите му руски информационни агенции.

Фадеев смята, че засега няма начин да се наказват жители на други държави за проява на русофобия. Според него „това е работа за бъдещето“ – законово да се дефинира понятието „русофобия“.

Изказването му бе на разширено заседание на Постоянната комисия по международно сътрудничество на СПЧ по темата за преодоляване на русофобията и дискриминацията на руските граждани в чужбина.

Ако се стигне до преследването на „русофобията“ като криминално деяние, това ще има действие само на територията на Русия. За чужденци то може да означава, че няма да им бъдат издавани входни визи или че ще има опасност да бъдат арестувани при влизане на границата, ако името им е обявено за издирване по обвинение за подобно престъпление или вече задочно са осъдени – без да знаят – за такова. Няма как европеец да се защити, тъй като Русия напусна Съвета на Европа и Европейския съд за правата на човека, който разрешаваше подобни казуси с правомощия над тези на националното законодателство.

На свой ред Юрий Хохлов – представител на Генералната прокуратура на Русия и ръководителят на отдела за надзор върху прилагането на законите за противодействие на екстремизма и тероризма – предложи русофобията да се разглежда като „проява на екстремизъм“.

Специлният президентски пратеник по правата на човека в Руската федерация Татяна Москалкова (бел.ред. – санкционирана в десетия пакет санкции на ЕС) добави, че руското законодателство вече предвижда наказателна отговорност за дискриминация по редица признаци. „Необходимо е, апелирам към Генералната прокуратура, към Следствената комисия, да използват активно инструментите, които са налични. И да ги задълбочават, може би със специална част, със специален екип, тъй като наистина обществената опасност е повишена. трябва да се борим с това“, каза Москалкова.

По-рано Путин възложи на Държавната дума, Генералната прокуратура и Следствения комитет да разгледат предложенията на Съвета по правата на човека за установяване на наказателна отговорност за призиви за дискриминация или дискриминационни действия срещу граждани на Руската федерация и сънародници, живеещи в в чужбина.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar