Най-много сигнали за нарушения на трудовите права са свързани с неплащане на заплати – 25%. Това става ясно от Шестия годишен доклад на КНСБ за нарушения на трудовото законодателство. Малко по-малко – 24,7%, са сигналите за нарушаване на работното време, почивките и отпуските. При тези нарушения се забелязва лек спад, но той най-вероятно се дължи на факта, че доста фирми от около година работят от разстояние.

Има ръст на нарушенията, свързани със здравословни и безопасни условия на труд. Те са близо 15% от подадените сигнали и ако през 2019 г. са 49,6% от всички установени нарушения, то през годината на пандемията от КОВИД-19 са 51,9%.

Най-голям е делът на нарушенията в леката промишленост – 15,6%, следват услугите и търговията, в здравеопазването са 11%, в образованието – 10,4%, в туризма и хотелиерството са 5,5%.

Най-много сигнали за нарушения на трудовите правоотношения са подадени от сферата на търговията на дребно (13 032), ресторантьорството (10 563), независимо че доста време тези заведения бяха затворени, както и от строителство на сгради (5106), което почти не спря по време на пандемията.

През последните 6 години се наблюдава тенденция на намаляване на проверките от ГИТ, отбелязва докладът на КНСБ.

Пловдив е областният град с най-много регистрирани сигнали за нарушения на трудовите права – 14%, от Велико Търново, Хасково, Габрово и Смолян са подадени по 12%, от София – 9%.

От КНСБ още от миналата година настояват за законови промени, свързани с регламентирането на трудовите права при наложената от пандемията работа от разстояние.

Над 1/3 от сигналите са подадени от хора на 46-55 г. Най-рядко сигнализират за нарушени трудови права хората над 65 г. Жените са по-активни и от тях са дошли близо 57% от сигналите за нарушения.

От синдиката са категорични, че в момента един от важните проблеми е изчисляването на сумираното работно време, както и извънредният труд. КНСБ е поискала среща със служебния министър-председател, за да разбере дали служебното правителство ще гарантира запазването на 300 хил. работни места, какви ще бъдат мерките и с какви пари ще бъдат обезпечени. Синдикалният лидер Пламен Димитов обяви, че КНСБ очаква да бъде запазено стимулирането с 1000 лв. на работещите на първа линия.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar