Всеки сам ще решава как да се обучава срещу прането на пари
Не се изисква сертификат за завършен курс, обясняват от ДАНС
Обученията по закона за прането на пари ще са формалност, за която само ще се трупа бумащина. Такива обучения трябва да проведат десетки хиляди организации – голяма част от бизнеса, кметовете, политическите партии, фондациите, спортните клубове, дори детските градини. И макар че вече се нароиха фирми, които предлагат обучение срещу заплащане, от ДАНС отговориха на в. „Сега“, че всеки задължен сам определя вида, честотата и формата за провеждане на обучение, като се съобрази с дейността си, броя на служителите си, ангажирани в прилагането на мерките по закона, продуктите и услугите, които предлага, и т.н.
Обучението може да включва запознаване с нормативната уредба, с указания, полезни връзки, утвърдени образци, презентации и други материали, публикувани на сайта на ДАНС, както и с всякаква друга полезна информация по темата за прането на пари. „Не се изисква сертификат за завършен курс за обучение. Достатъчно е всяко задължено лице да документира по подходящ начин провеждането му. Например с протокол, присъствен лист или друго“, пише в отговорите на агенцията. От там допълват, че няма изискване обучителите да са служители на ДАНС или да са обучени от агенцията, нито да притежават специален лиценз.
В някои структури все пак трябва да бъдат създадени специализирани служби, които да подготвят и изпълняват програмите за обучения. Става дума за БНБ, търговските банки, инвестиционните посредници и застрахователите. От агенцията уточняват, че тези задължени субекти вече са създали специализираните си служби и са пратили информация за това към финансовото разузнаване в ДАНС.
Има и структури, за които създаването на специализирани служби е по желание. Такива са обменните бюра, лизинговите предприятия, пощенските оператори и др. При тях с обучението може да е ангажиран или управителят на дружеството, или определен от него служител.
До 15 февруари плановете за обучение трябваше да бъдат представени в ДАНС под заплахата от сериозни санкции. Тази формалност подлуди бизнеса и блокира деловодството и имейла на агенцията. Следващата истерия се очаква след два месеца, когато в агенцията трябва да бъдат представени и вътрешните правила за контрол и предотвратяване на прането на пари. Срокът за това изтича на 12 май.
БЕЗПЛАТНО
Лектори от финансовото разузнаване участват безвъзмездно в обучения и семинари, организирани от браншови организации, информират още от ДАНС. От агенцията дават за пример Института на дипломираните експерт-счетоводители, Националното сдружение „Недвижими имоти“, Камарата на частните съдебни изпълнители и др. От агенцията пишат още, че изискването за провеждане на обучения не е ново. То е било залегнало и в стария закон срещу мръсните пари, който е в сила от 1998 г.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте