Вдигат цената на „Гражданска“
Въвеждат изискване за прилагане на система „бонус-малус“
Компаниите ще получават информация какви произшествия е причинил шофьорът
Вдигат лимита до 6,45 млн. евро
Цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ ще бъде повишена в резултат на промени в Кодекса за застраховането, които бяха приети от Министерски съвет. Промените предвиждат да бъде увеличен лимитът на отговорността на застрахователните компании. Ще бъдат въведени и правила за определяне на изплащаните обезщетения, така че те да бъдат по-справедливи. Ще бъде въведена и система „бонус-малус“, така че шофьори, които са причинили произшествие на пътя, да плащат по-висока цена за полицата. Всичко това ще се отрази и на крайната цена на „Гражданска отговорност“.
Минималната отговорност на застрахователите за неимуществени и имуществени вреди вследствие на телесно увреждане или смърт ще бъде увеличена от сегашните 10,42 млн. лв. за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица, на левовата равностойност на 6,45 млн. евро. Минималната отговорност за вреди на имущество ще бъде повишена от 2,1 млн. лв. за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица, на левовата равностойност на 1,3 млн. евро.
Промените ще задължат застрахователните компании да приемат и публикуват собствени правила за прилагане на система „бонус-малус“ и да коригират цената на застраховката „Гражданска отговорност“ в зависимост от това дали шофьорът е причинил произшествие на пътя през предходните пет години. Всяка застрахователна компания сама ще решава с колко да вдигне цената за причинена катастрофа и какви отстъпки да прави за шофьори, които са напълно изрядни на пътя.
Първоначалната идея за въвеждане на системата „бонус-малус“ предвиждаше тя да бъде една и съща за всички застрахователи. Така човек, който причини катастрофа трябваше да плаща повече, в която и компания да си направи застраховка. Сега предложението е застрахователите сами да определят правилата.
Всички застрахователи ще имат достъп до информацията за причинените произшествия на пътя от шофьорите. Гаранционният фонд ще събира данни от всички компании за изплатените обезщетения по застраховките „Гражданска отговорност“. И при поискване ще издава удостоверение за претенциите за обезщетения за вреди, причинени във връзка с притежаването или използването на превозното средство, за което договорът е бил сключен, или за липсата на такива претенции – за период от 5 години назад. Това удостоверение ще се издава на самия шофьор или чрез искане, отправено от застраховател, който сключва полици „Гражданска отговорност“. Така дори човек да реши да смени застрахователя си, новата компания ще получи информация какви претенции за изплащане на обезщетения са правени пред предишния застраховател.
Ако човек е живял дълго време в чужбина, ще може да донесе документ за липса на претенции за изплащане на обезщетения по „Гражданска отговорност“, издаден от компетентен орган на съответната държава. Така той ще може да докаже, че не е причинявал катастрофи. За младите шофьори, които нямат много опит зад волана, и сега застрахователите прилагат по-високи тарифи. С промените застрахователите сами ще решават дали да завишат цената на полицата за хора, които досега не са имали „Гражданска отговорност“. Възможно е например човек да не е правил полица, защото не е имал собствен автомобил, а е карал този на съпруга си. Но може да става въпрос и за млад шофьор, който сега взима шофьорска книжка и се качва на първия си автомобил.
Променят правилата
Тротинетките със застраховка по желание
Уреждат правила за електричките
Собствениците на електрически тротинетки ще може да сключват застраховка „Гражданска отговорност“ по желание. Това гласят промени в Кодекса за застраховането, които бяха приети от Министерски съвет.
В момента полица „Гражданска отговорност“ задължително трябва да бъде направена за моторните превозни средства. Но все повече навлиза използването на електрически превозни средства. Затова с промените в Кодекса за застраховането ще отпадне думата „моторни“, а полицата трябва да бъде сключена за „превозните средства“. Но някои превозни средства са изключени от това изискване. Това са ремаркета категория О1 (до 750 килограма), самоходна техника с мощност на двигателя до 10 kW, велосипеди с двигател, индивидуални електрически превозни средства и самобалансиращите се превозни средства.
Собствениците на такива превозни средства ще може да сключват застраховка „Гражданска отговорност“ по желание, за да не им се налага да плащат от джоба си, ако причинят произшествие на пътя. Ако човек с тротинетка няма застраховка, но нарани пешеходец или удари автомобил, обезщетение ще трябва да плати Гаранционният фонд. Но след това Гаранционният фонд ще поиска човекът с тротинетката да му възстанови направените разходи. За да не се налага човекът с тротинетката да плаща, ще може да си направи застраховка.
Плащат на пострадали от автомобил-бомба при тероризъм
Пишат правила за изплащане на обезщетения
„Зелена карта“ само при поискване
Правилата за изплащане на обезщетения при смърт или телесни увреждания ще трябва да бъдат разписани в наредба на Комисията за финансов надзор.
Правила за определяне на обезщетения по полицата „Гражданска отговорност“ при телесни увреждания или смърт, и при повредено имущество ще бъдат разписани от Гаранционния фонд и ще бъдат приети с наредба на Комисията за финансов надзор. Това гласят промени в Кодекса за застраховането, приети от Министерски съвет.
Сега обезщетенията при смърт или телесни увреждания може да бъдат определяни и по съдебен ред. Честа практика е компаниите да определят малки обезщетения, след това пострадалите завеждат дело и съдът определя по-висока сума. С промените човек пак ще може да заведе дело, ако не е съгласен с изплатеното обезщетение, но съдът ще прецени само дали застрахователят е изпълнил наредбата на КФН, а няма да определя обезщетението.
Гаранционният фонд ще плаща обезщетения и на пострадали при използване на автомобил за тероризъм. А сертификат за „Зелена карта“ към полицата „Гражданска отговорност“ ще дават само при поискване.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте