ВАС реши, че ректорът на Техническия университет е в конфликт на интереси
Ректорът на Техническия университет в София проф. Иван Кралов е окончателно осъден за конфликт на интереси с решение на Върховния административен съд (ВАС).
С решението на ВАС от четвъртък се отхвърля жалбата на ректора срещу решение на антикорупционната комисия за конфликт на интереси. ВАС отменя решението на съда от първа инстанция и потвърждава решението на антикорупционната комисия, с което ректорът ще трябва да плати глоби за близо 30 хил. лв.
Проф. Кралов първоначално бе избран за ректор през 2019 г., но след жалба на бившия зам.-ректор на университета проф. Веско Панов до ВАС изборът му бе отменен. Тогавашният образователен министър Николай Денков не назначи служебен ректор, а Кралов излезе в отпуск. Впоследствие той беше преизбран на поста в началото на 2022 г.
През 2021 г. Кралов е издал пет броя заповеди с поименни списъци с индивидуализирани допълнителни възнаграждения в свой частен интерес и в противоречие със Закона за противодействие на корупцията, се посочва в решението на съда. „Ректорът не е следвало да определя сам на себе си допълнително възнаграждение за образцово изпълнение на служебните си задължения или за постигнати добри резултати“, пише още в решението.
През февруари 2022 г. тогавашният образователен министър Николай Денков сезира антикорупционната комисия заради финансови нарушения в Техническия университет. Вътрешен одит на Министерството на образованието и науката (МОН) по сигнал на проф. Панов разкри, че за малко повече от два месеца висшето училище е раздало на служителите си бонуси на стойност близо 3.5 млн. лв., като някои са получавали допълнителни възнаграждения повече от веднъж месечно.
Според одита от 1 ноември 2021 г. до 10 януари 2022 г. в ТУ – София са издадени 68 заповеди за изплащане на допълнителни трудови възнаграждения – 47 за заемащи ръководни функции и 39 за персонал, който не е научнопреподавателски с ръководни функции.
През есента на 2022 г. антикорупционната комисия установи конфликт на интереси и наложи глоба от 30 хил. лв. на ректора, но той обжалва и Софийският административен съд реши в негова полза. В четвъртък обаче ВАС отмени решението на съда от първа инстанция и отхвърли жалбата на ректора.
Въпросът е дали ректорът ще бъде освободен от поста, след като според Закона за противодействие на корупцията „установяването на конфликт на интереси с влязъл в сила акт е основание за освобождаване от длъжност“.
Там обаче са предвидени изключения, според които той не се прилага, ако в Конституцията, Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка или в специален закон е предвидено друго. Като специален закон в случая може да се счете Законът за висшето образование, където няма предвидено отстраняване заради конфликт на интереси.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте