Тричленен състав на Върховния административен съд остави без да разгледа жалбата на „Еврофутбол“ ООД срещу решение № 441 от 04 юни 2021 г. на Министерския съвет на Република България за предприемане на действия във връзка с наложените от Съединените американски щати (САЩ) санкции на български лица.

Причината е, че решението на Министерския съвет не поражда права и задължения за преките му адресати, а това изключва възможността за засягане на правната сфера на „Еврофутбол“ в настоящото съдебно производство, смятат съдиите.

Липсва основание за осъществяване на действията от решението, с които се създава възможност да се нарушават или застрашат права, свободи и законни интереси на лица извън администрацията.

След образуване на съдебното производство е отпаднал предметът на защита, което е основание за прекратяване на делото. Предвид изложеното, следва да бъде постановено определение, с което се остави без разглеждане жалбата и се прекрати производството по делото, казват матистратите.

Особено мнение по делото е изразил съдия Лозан Панов. Аргументите за това са, че жалбоподателят „Еврофутбол“ ООД има собствен правен интерес с изричен диспозитив и по неговото оспорване да има произнасяне на съд срещу атакувания административен акт. Същото се отнася и за всички лица, посочени в списъците (и техните нееднократни промени и актуализации), публикувани на 15.06.2021 г. на интернет страниците на Министерство на финансите и на Националната агенция по приходите, тъй като не са налице предпоставките на чл. 159, т. 1 и т. 6 от АПК.

Прекратяването на производството по делото и респективно липсата на изрично произнасяне по подадената жалба срещу Решение № 441/04.06.2021 г. на Министерския съвет на Република България (в частта му по т. 1, т. 3 и т. 6) по оспорването на „Еврофутбол“ ООД поставя жалбоподателя в неравностойно положение и на практика представлява отказ от правосъдие, както и нарушава негови основни права, гарантирани както от действащото законодателство в Република България, така също и от чл. 13 ЕКПЧ и чл. 47 от Хартата на основните права на ЕС. Всеки, чиито права и свободи са нарушени би трябвало да разполага с ефективни вътрешноправни средства за тяхната защита от съответна национална институция дори и нарушението да е извършено от лица, действащи в качеството си на представители на официалните власти. Всеки има право неговото дело да бъде гледано справедливо и публично в разумен срок от независим и безпристрастен съд.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar