Две български деца, осиновени в САЩ, попаднаха в къща на ужасите в щата Мисури. Американските осиновители, които имат още 8 биологични деца, наказвали 14-годишните близначки като ги затваряли в тъмна за часове или ги принуждавали да тичат боси по чакълен път, разказва вестникът на българите в САЩ и Канада „БГ Войс“.

Българските момичета били осиновени преди 7 години от двойка в градчето Съмървил в щата Мисури с население под 1000 души. На пръв поглед всичко в малкия град изглеждало мирно и тихо. Зад вратите на дома си обаче Марк и Мелиса Макгрегър извършвали тормоз, който поставил живота на 10-те деца в опасност.

56-годишният мъж и 40-годишната жена бяха арестувани в четвъртък. При обиск в къщата полицията открила 10 малчугани – 8 техни биологични деца и двете осиновени близначки от България.

Според властите едното от българчетата било открито насред пътя от съседи на Макгрегърови. То било мръсно, босо, със сплъстена коса.

Краката му били

целите в кръв,

но то продължавало да върви напред. Съседите прибрали момичето и го нахранили, тъй като то казало, че не било яло от няколко дни.

До пристигането на полицаите детето изяло два сандвича с фъстъчено масло, две кофички плодово кисело мляко, купа с плодове, два шоколада, два малки пакета с чипс, бутилка вода, две големи чаши сок, 10 бисквитки, бонбони, половин купа с макарони със сирене и парче кашкавал.

После момичето изяло още 8 малки пакета чипс, още два бонбона, бисквитки, макарони със сирене и изпило три бутилки вода и четири чаши сок.

Пред полицаите и социалните българчето обяснило, че е осиновено от Макгрегърови заедно с близначката си преди 7 години и че сега е на 14 години. Момичето разказало в подробности как осиновителите й я тормозели с наказания. Двойката затваряла децата в тъмна или слънчева стая с часове, принуждала ги да бягат без обувки по чакълен път. Момичето било карано също да стои навън в студа, ако не се подчинява.

Други наказания включвали лишаване от храна – родителите забранявали на децата си да си изяждат суровите зеленчуци като репички или броколи, които им се давали повечето пъти като част от семейното меню.

Забраната за ядене се налагала, ако някой не поиска разрешение за дреболии, като да се облече, да сложи обувките си или да си вземе душ. Децата били наказвани да не ядат репички и броколи и ако не поискат разрешение да прочетат библията си.

Според тийнейджърката

Марк Макгрегър

ги удрял

с лъжица

или шпатула

Това било потвърдено и от други деца, живеещи в дома. Българката разказа още, че на нея ѝ отказвали да получи повече храна по време на хранене, но на другите деца им се давало по нещичко допълнително. Макгрегърови заключили храната в къщата, след като я хванали да взема ядене от кухнята, защото била гладна.

Стаята на момичетата е описана от полицията като неподходяща за деца. В нея имало бетонен под с малко пружинено легло с тънък матрак, без възглавници и малко корито с разкъсани дрехи за всяко от момичетата. Българчето казало, че осиновителите му все пак

позволявали

на момичетата

да имат

възглавница при

добро поведение

Българчето не е могло да се изкъпе три седмици и не е ходило на зъболекар или лекар дълго време. Последвалият медицински преглед, проведен в близкия центъра за подкрепа на деца, показал, че 14-годишната девойка имала глисти, а сестра ѝ раздут корем поради недохранване.

След като двете сестри били предадени на социалните, те яли пържено пиле, чийзбургер и пържени картофки, като едно от момичетата изяло и храната на един от полицаите. После те хапнали още снаксове и изпили няколко малки бутилки с вода.

Срещу Макгрегърови е заведено

дело за тормоз

над деца

В обвинението се казва, че те се местели многократно през последните няколко години. Преди живеели в щата Вашингтон, но се преместили в Мисури, след като било започнато разследване, отново за насилие над деца. Според полицията двойката не била записала децата на училище, а вместо това избрала домашното училище, за да ги контролира по-добре.

През последните няколко месеца осиновителите на българчетата се опитвали да предадат попечителството им на държавата. Властите не съобщават повече за децата, освен че инициалите им са Р. и К.

След като случаят гръмна Генералното консулство на България в Чикаго съобщи, че българчетата вече са добре и са под закрила на властите в Мисури.

Децата са

настанени на

безопасно място

и са под закрила на шерифския офис на окръг Шенън, щата Мисури, уточни външно министерство.

На децата е направено пълно медицинско изследване, което не е установило наранявания и сериозни заболявания. Генералното консулство в Чикаго е в постоянен контакт с властите и оказва пълно административно съдействие по случая.

Близначките са осиновени през 2011-а, били на 7 г.

АНА МИХОВА

Двете близначки, които бяха открити в къщата на ужасите в американското градче Съмървил недохранени, са били осиновени през 2011 г., когато са били на 7-годишна възраст. Това съобщи Милена Първанова, която е шефка на Дирекция „Международно осиновяване“ в Министерството на правосъдието.

Едното детенце е с умствена изостаналост, а до момента на осиновяването у нас са живели в институции.

Те са осиновени, след като е имало отказ от три семейства. Окончателната процедура по осиновяване на българчетата е завършила с решение на Софийския градски съд през ноември 2011-а, а е започнала през май същата година.

Кандидат-осиновителите от САЩ са представили всички необходими документи, включително и социален доклад от щата Вашингтон с препоръки. Тогава мъжът е работил като IT специалист, а съпругата му е била домакиня. Към онзи момент двойката е имала 4 биологични деца. В рамките на следващите 2 години през 6 месеца е представян доклад от американските служби, като във всеки един от тях се е казвало, че децата са силно привързани към родителите. Това ставало ясно с многото прегръдки и целувки, които си разменяли, и добре се адаптират към новата среда.

В последния доклад от 2013 г. се посочвало, че момиченцата имат добро бъдеще. Сигнали да са отглеждани зле не са постъпвали.

В четвъртък министерството на правосъдието е изпратило писмо до генералния консул на САЩ у нас за пълна информация за двете деца.

По думите на Милена Първанова родните осиновявания намаляват. През 2018 г. те са били 290, докато през 2014-а – 450.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar