Българският енергиен холдинг и дъщерните му дружества „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ са получили решението на Европейската комисия, с което на холдинга бе наложена глоба от 77 млн. евро за монопол върху газопреносната мрежа на страната. След като бъде разгледано внимателно вероятно ще бъде обжалвано като се оспорят както твърденията, така и размера на глобата. Дружествата не приемат заключенията на комисията, че са злоупотребили с господстващо положение на българския газов пазар, се казва в позицията на холдинга, оповестена на сайта му.

Дружествата продължават да считат, че достъпът до българската преносна мрежа и до газохранилището винаги се е осъществявал в съответствие с действащите закони. Също така предоставянето на достъп до румънския транзитен газопровод никога не е било под контрола нито на БЕХ, нито на някое от неговите дъщерни дружества. Наред с това, дружествата считат, че размерът на глобата е очевидно несъразмерен.

Посочва се и точният размер на глобата – 77 068 000 евро при максимално допустима 316 800 000 (т.е 10% от оборота на БЕХ за 2014 г.). Уточнява се, че плащането на глобата е дължимо в срок от три месеца от датата на решението, в случай на обжалване процедурните правила предвиждат или условно плащане на глобата, която подлежи на възстановяване в случай на успешно обжалване, или предоставяне на обезпечение.

През целия период на разследването българската страна оказа пълно съдействие на Комисията и положи всички усилия за приключване на делото със споразумение („поемане на ангажименти“) по взаимно приемлив начин, обявява холдингът. „За съжаление Комисията отхвърли предложенията, които включваха значителни отстъпки от българска страна. Изразяваме съжаление от това развитие, предвид кооперативния подход на Комисията по отношение на други скорошни антитръстови дела, касаещи търговията с природен газ в Централна и Източна Европа“, се посочва в позицията.

По-рано днес от оповестена част от стенограма от правителственото заседание се разбра, че България е предлагали десетки варианти на Еврокомисията, за да се избегне глобата, но Брюксел настоявал за приватизация на газопреносната мрежа. Това обяснява на колегите си вицепремиерът Томислав Дончев.

Отбелязваме, че Комисията е отчела част от аргументите на българската страна по отношение на продължителността на предполагаемото нарушение, което според Решението е приключило в самото начало на 2015 г. Комисията също така е приела, че отделянето на дъщерно дружество от БЕХ като структурна принудителна мярка вече не е наложително, се посочва в съобщението на холдинга.

Подчертаваме, че в нито един момент от периода на твърдяното нарушение не са били засегнати интересите на българските потребители. Цените на природния газ в България са били регулирани от независим орган – Комисията за енергийно и водно регулиране – по правила, които защитават интересите на потребителите и обществото, и ограничават възможностите за ценообразуване от обществения доставчик „Булгаргаз“, посочва енергийният холдинг.

Уверява се, че холдингът и дъщерните му дружества полагат всички усилия за реализация на проекти, които водят до диверсификация на източниците за доставка на природен газ в България.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar