Правителството в оставка потвърди „пълната си подкрепа за Чехия по повод незаконните руски действия срещу нейния суверенитет“, но продължава да пази дистанция от българската следа в казуса.

„Отново бих искала да потвърдя от името на премиера Борисов и на българското правителство, че България изразява пълна солидарност с Чехия относно незаконните действия на Руската федерация, и нашите правоохранителни органи са вече в контакт с властите в Прага, за да окажат пълно съдействие при разследването“, заявила вицепремиерката и външна министърка в оставка Екатерина Захариева, която е приела посланика на Чехия Лукаш Кауцки.

Двамата са обсъдили последните развития около експлозията на склада за боеприпаси във Врбетице и свързаната с това криза в чешко-руските отношения.

Захариева е посочила пред чешкия посланик, цитирана от пресцентъра на МВнР, че България е била една от първите държави, която е реагирала с публично изявление за подкрепа и солидарност с Прага.

„От името на външния министър и на чешкото правителство благодаря за солидарността на България“, е казал посланик Кауцки, който е запознал министър Захариева с последните развития по случая. Той е изказал голямата благодарност на Чехия за изразената на заседанието на 19 април 2021 г. на Съвета „Външни работи“ от министър Екатерина Захариева пълна солидарност на България с Чехия срещу нарушаването на националния ѝ суверенитет от страна на Русия. Посочено е било и че подкрепата от България е изключително ценна, тъй като Чехия я приема като много близък съюзник“, съобщиха от пресцентъра на МВнР.

Чехия изгони 18 руски дипломати, след като обяви, че руското разузнаване ГРУ е било замесено в експлозията през октомври 2014 година в склад, в който е била съхранявана продукция на компанията на Емилиян Гебрев „Емко“.

„Емко“ обаче оспорва версията на чешките власти, че атаката всъщност не била срещу Чешката република, тъй като целта били оръжия на българската компания, които трябвало да бъдат изнесени за страни, воюващи с Русия.

Правителството се дистанцира от Гебрев

Въпреки че в центъра на един от най-големите скандали между НАТО и Русия през последните години е български гражданин, правителството в оставка продължава да пази дистанция по казуса, свързан с Гебрев.

Правителство и прокуратурата не са коментирали и версията, че боеприпасите е можело да бъдат взривени в България, което доведе до парламентарно питане до премиера, отправено от депутати от „Демократична България“.

В понеделник бившият военен министър и бивш посланик в НАТО Бойко Ноев зададе въпроса защо властите в България не говорят по случая за разлика от тези в Чехия.

Според него отговорът на този въпрос е на правителствено ниво и е свързан със стратегическата корупция, която обвързва български и руски кръгове на най-високо ниво.

Там е „Турски поток“ и 800-те милиона евро, които Путин си поиска от България във връзка с „Южен поток“, каза Бойко Ноев пред бТВ.

Ноев коментира за пореден път, че няма връзка между взривовете в Чехия и намерение на Гебрев да изнася тези муниции в Украйна, като това вече е доказано и от разследващия сайт Bellingcat.

По думите му похищението срещу Гебрев през 2015 година не е било разследвано, а след като Гебрев купува „Дунарит“, четири години правителството води война с него, включително като му отнема лиценза.

Според него обаче истината около Гебрев ще бъде разкрита, когато дойде ново правителство и се сменят ръководствата на ДАНС и прокуратурата.

Сред цялата тази каша ще избухват все повече новини, няма как да не се стигне до истината. Когато дойде новото правителство, сменят се ръководствата в ДАНС и прокуратурата, много неща ще излязат наяве. Ще излезе наяве група, в която участват Пеевски, Борисов и Гешев, каза Бойко Ноев.

„През 2017-2018 г. Борисов прави опит за подчиняване на българската стратергическа военна индустрия на Русия. България бе на стъпка да се съгласи Русия да има правото на вето върху български износ на оръжейна продукция. Тези неща ще излязат“, добави той.

Казусът „Гебрев“

България за последно изгони руски дипломати в разгара на скандала около обявената от прокуратурата за разбита шпионска мрежа в полза на Русия. В събота премиерът в оставка Бойко Борисов анонсира, че тази седмица предстои „ново развитие“ около шпионските скандали, но не уточни какво.

В същото време без участието на българската страна продължава да се разплита българската следа при взривовете в Чехия.

Христо Грозев от разследващия сайт Bellingcat коментира, че „това е опит на Русия да сплаши всякакви производители на оръжие от износ към Украйна“.

Емилиян Гебрев, синът му и директор във фирмата му бяха отровени през 2015 година с вещество, подобно на „Новичок“. Прокуратурата задейства разследването едва след похищението срещу двойния агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия във Великобритания през март 2018 година.

Едва в началото на 2020 г. прокуратурата задочно обвини трима руски агенти за похищението срещу Гебрев. По-късно обаче стана ясно, че България е спряла разследването на т.нар. „български Новичок“, както съобщи самата фирма „Емко“, като основният мотив на разследващите е, че е невъзможно да бъдат открити тримата обвиняеми руски граждани – агенти на руското военно разузнаване (ГРУ).

Единият от тях е сред заподозрените и за отравянето на Скрипал в Солсбъри.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar