България отряза ООН за мигрантите
България няма да подпише пакта за миграция на ООН, изненадващо обяви лидерът на групата на ГЕРБ в парламента Цветан Цветанов след заседание на коалиционния съвет в Министерския съвет. То беше свикано заради протестите през уикенда в цялата страна, в които не миграцията е водещата тема. Явно обаче позицията на патриотите, както и възгледите на опозиционната БСП по тази тема са надделели.
Управляващите отстъпиха още в първия работен ден, след като в петък лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че иска дебат по темата и премиерът Бойко Борисов „да обясни кога и кой реши да присъедини България към пакта на ООН за миграцията, който не защитава националния ни интерес“. Според нея става дума за документ, който стимулира по-голяма миграция и класифицира същата като „добро и неизбежно явление“. Това принуди външния министър Екатерина Захариева да обяви, че не е вземано решение по пакта.
Според евродепутата от ВМРО Ангел Джамбазки, който също присъства на съвета, „този документ би бил застрашаващ за националния ни интерес и днешното решение е изключително добро за България“. Така България ще последва примера на страни като САЩ, Полша, Унгария, Австрия, Словения и Хърватия, които вече се обявиха срещу документа.
Достатъчно е един или двама от членовете на Европейския съюз да напуснат пакта на ООН за миграцията, за да бъде отслабена позицията на ЕС като международен фактор, заяви в Берлин председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер.
ПАКТЪТ
Глобалният пакт за безопасна, организирана и регулярна миграция няма обвързващ характер и от него не произтичат законови промени. Проектът трябва да бъде подписан през декември в Мароко. Основна цел на споразумението е да се обединят усилията на всички страни за намаляване на факторите, които принуждават хората да напускат родните си страни, да се осигури надежден обмен на информация за движението на хората, да се гарантира, че всички мигранти притежават законни документи за самоличност, да бъдат улеснени в намирането на достойна работа при гарантирана сигурност, да се вземат мерки за борба с трафика на хора. Пактът бе одобрен в Общото събрание на ООН през юли. Още тогава администрацията на президента Доналд Тръмп обяви, че няма да го подпише. През последните месеци Унгария, Полша, Австрия, Словения и Хърватия също заявиха, че няма да подпишат.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте