България е осъдена за отделяне на майка от детето й
Европейският съд по правата на човека в Страсбург осъди България за неизпълнение на задължението си да защити връзката между майка и дете, разделени единствено по волята на другия родител. Българските институции са игнорирали две съдебни решения в полза на майката и са оставили връзката с детето ѝ да бъде разрушена.
Присъдената сума за жалбоподателите е 7500 евро плюс 2800 разноски, които ще бъдат платени от данъкоплатците. Решението е произнесено по делото „X и Y срещу България“, което е водено от адвокатите Катина Бончева и Михаил Екимджиев.
На два пъти българският съд е определил майката като родителя, от чиято интензивна грижа се нуждае детето. В момента на раздялата им то е на две години. Въпреки това, в продължение на шест години, съдебните изпълнители, социалните служби и прокуратурата не са предприели адекватни мерки за изпълнение на съдебното решение.
Европейският съд казва, че социалните служба не са съдействали за изпълнението на съдебното решение. Вместо това те са се фокусирали върху оценяването на поведението на майката и с препоръки тя да подобри взаимоотношенията си с бащата на детето.
Съдът в Страсбург приема, че предприетите от държавните институции мерки не са били с дължимата бързина. В решението се напомня, че именно времето оказва „непоправими последици за връзката между детето и родителя, с когото не живее“.
Международният съд критикува поведението на буквално всички ангажираните със случая институции, които е трябвало да съдействат за предаването на детето на майката. Съдебни изпълнители не са наложили и една глоба на бащата за отказите му да предаде детето. Те никога не са поискали съдействието на полицията. Прокуратурата е отказала да повдигне обвинения срещу бащата за неизпълнение на съдебните решения.
И към момента майката продължава да бъде разделена от детето си, а ако това положение се запази, България ще бъде съдена отново пред съда в Страсбург. Преди близо три години Европейският съд намери страната ни виновна по други три подобни казуса.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте