България продължава да не изпълнява ключови ангажименти за борбата с корупцията, поети пред Съвета на Европа, включително приемането на правила за ограничаване на подаръците за политиците и лобизма. Това показва доклад на ГРЕКО, която е антикорупционната организация към СЕ.

Властите в София са изпълнили задоволително едва седем от двадесет и осемте препоръки на ГРЕКО. От неизпълнените препоръки единадесет са изпълнени частично, а десет са изцяло неизпълнени.

България е поела редица големи ангажименти, без да ги изпълни, включително регламентирането на лобизма и приемането на Кодекс за поведението на лицата, заемащи публични длъжности. Коалиционното споразумение също не обсъжда този въпрос.

Кодексът трябва да задължава чиновниците да преминават през обучение за почтеност и да налага лимит на подаръците, които те могат да приемат.

Сегашният Закон за противодействие на корупцията предвижда някои правила за декларирането на разходи за обучение, пътуване и други плащания на стойност над 1 000 лева. Изрични правила, които да регламентират получаването на подаръци, няма.

„Важно да се гарантира, че всички нови правила относно подаръците и другите облаги следва да бъдат изготвени така, че да обхващат всички категории лица на висши държавни длъжности, включително министри, главни секретари и членове на политически кабинети“, се казва в доклада на ГРЕКО.

Другият голям проблем е регламентирането на лобизма, което от години буксува в Министерството на правосъдието. Последният законопроект предизвика остра реакция от гражданските организации, защото ги приравняваше с лобисти, въпреки ясните международни стандарти

„ГРЕКО подчертава необходимостта да се гарантира, че всяко ново законодателство относно лобирането съдържа правила, регулиращи ангажираността на лицата на висши държавни длъжности с лобисти и други трети страни, които се стремят да повлияят на вземането на решения в изпълнителната власт“, казва антикорупционният орган.

Настоява се за гаранции, че информацията за целта на тези контакти, самоличността на лицата, с които са се срещнали, и темите на тези срещи се оповестяват систематично.

Ангажиментите в сферата на съдебната власт също остават неизпълнени, след като Конституционният съд отмени през миналата година реформата на прокуратурата и Висшия съдебен съвет.

В МВР положението също не е добре, тъй като полицаите все още нямат гаранции, че могат да разследват независимо политиците, които контолират вътрешното министерство.

„Досега не са въведени нови разпоредби, които да гарантират оперативната независимост на полицията в отделни случаи спрямо МВР“, се казва в доклада на ГРЕКО.

Препоръката е да се гарантира, че всички отделни инструкции, адресирани до полицията от политическо ниво, се документират в писмен вид. „Засега не е предоставена информация, която да доказва, че това е така“, се казва в доклада.

ГРЕКО отбелязва, че през следващите 18 месеца в България ще трябва да бъде постигнат допълнителен напредък, за да се постигне адекватно ниво на изпълнение на антикорупционните препоръки

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar