„Г-н Президент, Европа е територия на свободни държави, които уважават гражданите си и техните права без колебание!“. Това се казва в отворено писмо до президента Румен Радев от няколко неправителствени организации по повод желанието на президента да не бъде ратифицирана Истанбулската конвенция.

Те настояват Радев да изиска официален превод на Конвенцията, който да бъде консултиран с експерти и професионалните общности на лингвисти, социолози, психолози и други релевантни специалисти, които да постигнат консенсус по ключови термини и начините, по които предлагат да се използват в законодателството и обществото ни от тук нататък.

Сред неправителствените организации, подписани под писмото са и Фондация „Х&Д Джендър перспективи“, както и Българския хелзинкски комитет. Те се противопоставят на заявената от президента на 1 февруари 2018 г. позиция по повод дебатите, свързани с ратификацията на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие.

„Считаме, че като Президент на Републиката, Вашата роля е да бъдете обединител на нацията, а не да заемате страна по тема, по която обществото ни е с противоречиви позиции“, се казва в писмото. Според неговите автори, изказването на президента може да преследва други цели от това да се дадат гаранции и механизми за защита на жертвите на насилие.

„Това, което е изключително притеснително, е избухналата омраза, заплахите за насилие към наши колеги и откритото дамгосване на всички, включително жертвите на насилие, като опасни и врагове, които обслужват чужди, вредни за България интереси. Това подбуждане в обществото на ксенофобски настроения срещу тези, които се борят за равенство и социална справедливост, е неморално и преминава всякакви граници!“, пишат от организациите.

„Смятаме, че плурализмът, свободата на изразяване и гражданското участие са ключови ценности и важни принципи от нашето демократично развитие, които всяка българска институция следва да отстоява и прилага ежедневно на практика“, пишат от НПО-тата.

Те се опасяват, че президентът може да представи своята позиция като позиция на българското общество. Вие трябваше да бъдете пръв в това да въведете тон на спокойна дискусия и дебат, пишат от неправителствените организации. За съжаление, вместо разговори по същество за начините за въвеждане на високите стандарти на Конвенцията, обществото беше манипулативно вкарано в друг дебат, установен и обслужващ други интереси, които целят насаждане на повече страх и повече разделение.

„Уважаеми господин Президент, не залагайте на карта живота на милиони жени и деца в България заради изкривената истина. Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие не е зле написан документ, който допуска неясноти и най-различно тълкуване! Ако беше такъв, тя нямаше да бъде подписана от 44 държави и от Европейския съюз, както и ратифицирана от 28 държави в Европа, 17 от които – членки на ЕС“, мотивират се от организациите.

Подписалите писмото са:

Алианс за защита от насилие основано на пола

Асоциация „Деметра“ – гр.Бургас

Асоциация „Родители“

Асоциация за европейско развитие на българското село

АРИР – Стара Загора

Българска асоциация по семейно планиране

Български център по нестопанско право

Български фонд за жените

Българско сдружение за насърчаване на гражданската инициатива

Български хелзинкски комитет

Женско сдружение „Екатерина Каравелова“

Зона Ловеч

Институт по социални дейности и практики

Клуб на нестопанските организации – Търговище

Сдружение „Асоциация НАЯ“ – Търговище

Сдружение „Аутизъм Днес“

Сдружение БАЛИЗ – Плевен

Сдружение „Надежда-2002“

Сдружение „Роми -Медникари“

Сдружение „Човеколюбие“

Сдружение „Център Динамика“

Сдружение „Център Отворена врата“ – Плевен

Сдружение „Център Мария“ – Горна Оряховица

Фондация „Български център за джендър изследвания“

Фондация“БЦДИ-клон Хасково“

Фондация „Валидити“

Фондация „Джендър алтернативи“

Фондация „За Нашите Деца“

Фондация „Заслушай се“

Фондация „Здравни проблеми на малцинствата“

Фондация „Общество за справедливост“/Един Милиард се Изправят – България

Фондация „ДОИТ“

Фондация „Капитал“

Фондация „Приложни изследвания и комуникации“

Фондация „Стъпка за невидимите деца на България“

Фондация „П.У.Л.С.“

Фондация С.Е.Г.А.

Фондация „Х&Д Джендър перспективи“

Фондация „Център за изследвания и политики за жените“

Д-р Атанас Славов, член на Настоятелството на Института за пряка демокрация

Доц. Велина Тодорова, член на Комитета по правата на детето на ООН

Читалище „СВЕТЛИНА 1999“

НЧ „Цар Борис III-1928“

Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“

Център по правата на човека „Васил Левски“ – Карлово

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar