14 закона внесоха депутати още първия ден

Министерството на финансите е готово с примерен бюджет, каза премиерът Гълъб Донев

Обмислят два варианта за бюджета

Още преди да са се разбрали за председател на парламента депутати внесоха в деловодството на 48-ото НС 14 законопроекта.

В първия ден на новия парламент от БСП са побързали да поискат промени в Изборния кодекс и по-точно връщане на хартиената бюлетина. В предишния парламент БСП имаше колебливо отношение към т. нар. хибридно гласуване – с машини и хартиени бюлетини. Червените депутати твърдяха, че са за този тип гласуване, но заради участието им в коалиция с ПП и ДБ, които открито се противопоставиха на връщането на хартиената бюлетина, социалистите не бяха настоятелни. При един от опитите за вкарване на тази промяна в Изборния кодекс, гласът на Крум Зарков, който бе против се оказа решаващ и точката отпадна.

Левицата е внесла още три проекта – за изменение и допълнение на законите за предучилищното и училищното образование и за семейни помощи за деца, както и в Кодекса за социално осигуряване. В закона за семейните помощи БСП предлагат предоставяне на еднократна помощ за всяко второ и трето дете в рамките на 10 минимални работни заплати за осигурени минимум 24 месеца родители.

В закона за предучилищното и училищното образование левицата предлага безплатни учебници и помагала за целия курс на обучение от първи до 12 клас.

Помощта за семейства с ниски доходи да е не само за 1 клас, но и за 2,3 и 4 клас.

Най-нетърпеливи се оказаха хората на Христо Иванов и Атанас Атанасов от „Демократична България“, които са вкарали в деловодството осем проекта – за изменения и допълнения в НПК и в законите за здравето, електронното управление, отбраната, трудовата миграция и защита на конкуренцията, както и в търговския закон. Предложили са и Законопроект за защита на лицата подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.

От „Продължаваме промяната“ за втори път се опитват да прокарат спорния вариант за противодействие на корупцията. От партията на Кирил Петков и Асен Василев предлагат и промени в Търговския закон.

Междувременно преди началото на първото заседание на парламента служебният министър-председател Гълъб Донев заяви, че служебното правителство е готово с варианти за бюджет 2023 година.

Още преди дни най-опитният бюджетар в държавата Кирил Ананиев отбеляза, че държавният бюджет за следващата година е най-важната тема, с която трябва да се захванат новите депутати в 48-ото НС. Обединяващото между всички партии мнение е, че бюджет трябва да има, дори и да няма кабинет, каза Кирил Ананиев.

Бившият финансов министър и сега депутат от ГЕРБ заяви, че е разговарял с със служебния министър на финансите Росица Велкова, с която е работил дълги години във ведомството. Ананиев коментира, че единият вариант ще бъде базов, който ще отразява всички неща, включени в бюджета за 2022 година и няма да има нови политики в бюджета за 2023 година. Другият вариант е да се направи удължаване действието на бюджета за 2022 г. докато се избере ново правителство. Все повече финансисти коментират, че по-добрият вариант предвид нестабилната обстановка в парламента е, да се мине на втория вариант – с удължаването на бюджет 2022 г.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar