БСП внася сигнал в прокуратурата за монопола на фирми, свързани с Христо Ковачки, които търгуват с ток. Пет дружества на енергийния бос са изкупили цялата свободна ел. енергия у нас. Търговците я продават зад граница на по-ниска цена, отколкото в страната. През юли стойността на тока за производство в България е скочила от 180 лв. до 200-220 лв. Властта си затваря очите за нарушенията, изтъкнаха от БСП. Съгласно Закона за икономическите и финансови отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, те нямат право на дейности и участие в процедура за предоставяне на лиценз по Закона за българската енергетика, напомни Крум Зарков.

„Един производител на банички и на бюрек в Гърция, който ползва българска ел. енергия, плаща по-ниска цена за тока, отколкото производителя на банички у нас. И всичко това е благодарение на начина, по който функционира пазарът на ток в България, и изкривяванията, които се получават“, обяви зам.-председателят на партията Кирил Добрев. . По думите му частният монопол, гарантиран от държавата, е равен на грабеж. „В продължение на две години, стъпка по стъпка, Христо Ковачки успя да монополизира целия пазар на електричество. Преди два месеца работодателските организации сезираха КЗК, че свързани с него производители и търговци на ток, са постигнали монополно положение. 11 топлоелектрически централи, включително и ТЕЦ „София“, имат договор за продажба на ел. енергия с един търговец. Пет търговци, свързани с Ковачки, на три сесии на борсата за ток изкупиха цялата свободна ел. енергия от АЕЦ „Козлодуй“. НЕК също продава тока от ВЕЦ-овете на тях“, припомни Добрев.

„Според шефа на КЗК Юлия Ненкова обаче този собственик не бил един и същ. Явно те са някакви хора от Сейшелите. След Васку да Гама от село Рупча имаме Христо Ковачки от Сейшелите“, иронизира Добрев. Според него в държавата се е затворил кръгът „търговци-частници-държава производител-изкупена енергия-търговци на ток“. „След като цялата ел. енергия е в ръцете на един човек, властта решава, че може да пусне държавни мощности в почивка. И спира блокове на ТЕЦ „Марица Изток 1″. Това води до недостиг на ел. енергия и тогава се включва въпросният монополист. Цената на тока за производство от 80-90 лв. през юли скача от 180 лв. до 200-220 лв. Реализираните печалби са милиони“, подчерта Добрев. Той напомни, че най-скъпият ток у нас се произвежда от американските централи, които го продават за 168 лв. за мегават час.

„Всичко щеше да е „в рамките на нормалното“, ако Ковачки нямаше политически проект „Лидер“. На последните парламентарни избори 7 човека бяха в листата на ГЕРБ, двама от тях станаха депутати. Преференциите, които е дал „Лидер“ на ГЕРБ чрез служителите си, са над 50 хил. гласа. На последния евровот гласовете отново са близо 50 хиляди“, обяви Добрев. „В дружествата на Ковачки работят бели роби с ниски заплати. До 2017 г. енергийният бос дължи на държавата 114 млн. лв., от които 109 млн. лв. за осигуровки. В същото време Ковачки се явява стратегически инвеститор за АЕЦ „Белене“, коментира Добрев.

Напомняме на КЗК и на КЕВР, че в България съществува Закон за икономическите и финансови отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, заяви членът на ИБ Крум Зарков. По думите му те нямат право на дейности и участие в процедура за предоставяне на лиценз по Закона за българската енергетика. „Питаме КЕВР има ли в нея офшорни фирми, какво правят там, имат ли лицензи. Според институциите у нас Христо Ковачки няма нищо общо с енергетиката, а Марк Жирардели е собственик на Банско“, подчерта Зарков. Той е категоричен, че КЗК отказва да свърши работата си.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar