Правителството ще си спести 450 хил. лв., предвидени за борба с домашното насилие през 2024 г. в приета специална програма с мерки срещу агресията вкъщи до 2026 г. на обща стойност 6.5 млн. лв. Защо парите не са предоставени за превенция през отиващата си година, ца друго ли са изхарчени и дали ще бъдат прехвърлени за следващ период, питат от коалицията „Заедно срещу насилието“, в която членуват 40 неправителствени организации.

Националната програма за превенция и защита от домашно насилие за периода 2024 – 2026 г. бе приета през май https://www.mediapool.bg/pravitelstvoto-otpuska-62-mln-leva-za-zashtita-ot-domashno-nasilie-do-2026-g-news359568.html о през тази година 450 хил. лв. трябваше да се дадат за национални информационни кампании, конференции, семинари и разяснителни срещи с учители, социални работници, медицински специалисти, общински служители и полицаи, които най-често се сблъскват с проблемите на домашното насилие.

Какви са бюджетите за следващите две години за подготовка на психолози, защитени жилища и работа със самите агресоли, тогава от правителствената пресслужба не обявиха.

Сега става ясно, че тазгодишните пари не са предоставени и няма информация какво се е случило с тях. Липсва и координационен механизъм за разпределяне на средствата, а коалицията отбелязва, че в същото време зачестяват тежките инцидента на домашно насилие.

От Министерския съвет казали в отговор на писмо на организацията, че всъщност националната програма е била одобрена от правителството едва на 1 октомври 2024 г. и финансирането за текущата година било „обективно невъзможно“, но се подготвяли работна програма за финансиране на дейностите, както и документите за стартирането на процедурата за 2025 г. Заинтересованите юридически лица в най-кратки срокове щели да бъдат информирани за стартирането на финансирането за 2025 г. на интернет страницата на Министерския съвет.

Гражданските организации обаче не получават отговор на въпросите какво ще се случи с предвидените за тази година пари – дали тя ще бъде преразпределена в бюджета за оставащия период на програмата и как ще бъде компенсирано загубеното време, както и какво се е случило с всички дейности, които е трябвало да бъдат извършени през 2024 г.

Според тях с тези свои действия изпълнителната власт „саботира“ прилагането на ключови мерки, предвидени в Закона за домашното насилие.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar