Най-често нападани са екипите на Спешна помощ, на следващо място са медицинските специалисти от кабинетите на Спешната помощ, сочат данните на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи. Заради зачестилата агресия срещу хората в бели престилки и след многобройните мълчаливи протести по места от асоциацията настояват за дискусии в цялата страна с цел превенция на агресията, призовават колегите си да съобщават за посегателствата срещу тях, дори когато са само вербални, защото те също са наказуеми по закон.

По данни на МЗ за периода от 2015 до 2017 година посегателствата над спешни медици, които са регистрирани, са над 100.

Какво показва статистиката на прокуратурата – през 2013 година са образувани 7 досъдебни производства, осъдени са 6 души, от които двама с ефективни присъди. През 2015 година досъдебните производства са пет, осъдените са 5 и има една ефективна присъда. За 2015 и 2016 година има 6 досъдебни производства за нападение над медици, осъдени са пет души и няма нито една ефективна присъда.

Д-р Нели Нешева от БЛС припомни за последните случаи на насилие над медици от Велико Търново и Горна Оряхово и призова за бързи производства и адекватни наказания.

„Докога ще сме част от тази печална статистика? Докога ще говорим за смекчаващи вината обстоятелства? Кои обстоятелства смекчават вината? На кого? Трябва да бъдат намерени правилните решения“, каза тя.

А какви биха били начините – първият от тях е да се подава сигнал дори само за вербално насилие, не само за физическо, защото анализът сочи, че обидите и нападките са много по-чести и също могат да се наказват, казва адвокатът по медицинско право Мария Петрова.

„Проучвания показват, че близо 98% от медиците са ставали по някакъв начин потърпевши на вербално насилие. Много често те не знаят как да се защитят, защото не могат да разпознаят тази обида като форма на насилие. Ежедневието на професионалистите по здравни грижи е пълно с такъв тип насилие. Те не са научени да го разпознават и да търсят своите права“, обясни адвокатът.

Анкетното проучване е сред 1400 медици и от тези 91 процента жертва на насилие, точно толкова отговарят, че не са подавали жалба за вербално насилие. Вече има и успешни такива дела все пак и последното такова е за 30 хиляди лева да се плати на лекар, обиден от пациент.

От друга страна, според пациентските организации, са необходими освен информационни кампании срещу агресията и обучение на по-младите лекари как да се отнасят към пациентите, казва Пенка Георгиева от „Заедно с теб“.

Медиците настояват освен за парични глоби при агресия и за полагане на обществено полезен труд, паник бутони навсякъде, охрана на нощните дежурства, обучения на медицинския персонал за реакция при конфликти.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar