Близо 50% от студентите у нас не успяват да завършат
МОН готви забрана на политиката в училище
Около 50% от приетите студенти в 1-ви курс впоследствие напускат висшето образование и не успяват да завършат. Тези данни съобщи днес просветният служебен министър Николай Денков по повод изготвения от екипа му проект на Национална карта на висшето образование.
„С други думи, широко отворената врата в началото не означава, че всеки може да завърши, както понякога се казва. Всъщност завършват само около половината от студентите и това е общо за всички висши училища почти без изключения, за почти всички професионални направления, с изключение на тези, които са със силно мотивирани студенти, както са медицина, фармация. Но като цяло това е един модел на висше образование, който е приет в целия свят – широк достъп, след което оцеляват, ако мога така да се изразя, само тези, които учат сериозно“, каза министър Денков, цитиран от БНР.
Въпросната карта показа, че висшето образование у нас страда от различни по характер и дълбочина дисбаланси. Става дума за разминавания в търсенето и предлагането на образователни услуги на национално и регионално равнище, както и в реализацията на завършилите на пазара на труда по професионални направления и специалности от регулираните професии. Например – средно за страната студентите са едва 53% от определения от НАОА общ капацитет, в 8 направления се обучават приблизително 1/2 действащи студенти у нас, в общо 29 професионални направления са заети по-малко от половината от отпуснатите бройки и т.н.
Просветното министерство подготвя законова промяна, която ще забрани политиката в училище, съобщи още проф. Николай Денков.
Политическата дейност и партийната агитация в училище, както и разпространяването на идеологически и политически доктрини, да бъдат забранени. Такава промяна в закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) ще предложи министерството на образованието. Очаква се законопроектът за промени в ЗПУО да бъде публикуван за обществено обсъждане до края на тази седмица, като служебният кабинет смята да го внесе в новото Народно събрание.
„Ще искаме пълна деполитизация и департизация на системата за средно образование“, подчерта министър Николай Денков. Той смята за пропуск факта, че в текстовете на ЗПУО никъде няма ясно регламентирано изискване училищната система да бъде освободена от партийна и политическа дейност. „За мен е напълно неприемливо партии да влизат в училище и да провеждат партийна пропаганда, независимо кои са партиите. Всеки има право да бъде член на партия, но няма право да агитира и да провежда партийни мероприятия в училищната мрежа“, подчерта проф. Денков.
В Закона за висшето образование изрично е казано, че освен от идеологически и религиозни доктрини, висшето образование е освободено и от политически доктрини. Според министъра това трябва да се случи и в средното образование, „за да знаем, че нашите деца, учителите и ръководствата са фокусирани върху учебната дейност и съдържание, а не върху други дейности“.
Министър Денков предупреди ръководителите и учителите в образователната система да се въздържат от политическа дейност в училище още в първия ден на сегашната предизборна кампания. Към момента само един началник на Регионално управление на образованието (РУО) е кандидат за депутат и е излязъл в дългосрочен отпуск по болест.
Преди изборите на 4 април т.г. 11 от 28 началници на РУО са били в отпуск поради партийни ангажименти. В МОН постъпиха сигнали, че в хода на предизборната кампания тогава върху директори и учители е оказван натиск, свързан с дейността на политически партии.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте