Да има разделение в големите градове и курортите на парти и тихи зони настояват от бизнеса. През миналата седмица Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за защита от шума в околната среда. Новите разпоредби предвиждат строги забрани за шум от различни източници от 23 до 8 ч., както и от 14 до 16 ч. всеки ден. За заведения нарушители глобата може да достигне до 12 000 лв. и затваряне на обекта.

Според председателя на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов промените са направени без официално обществено обсъждане и без допитване до бизнеса. „Трябва да има райониране, трябва да се знае – както го направиха в Гърция, Испания, Италия. Трябва да има зони, в които може да се вдига шум. Дали ще бъдат, до летището, или където няма хотели. Не може да кажем на всички в 23 ч. вече няма живот. Това го няма в нито една страна“, коментира той промените в закона пред БТВ.

Според него този закон е „безумен“ и е внесен от хора, които не са запознати с бизнеса и туристическата обстановка в страната. „Приет е от хора, които не ги интересува какво ще се случи в нашия бранш. През лятото хората излизат след 21 ч., тоест това е невъзможно вече, защото в 23 ч. всичко трябва да е приключило. Тук не става въпрос дори за музика, а за работа на открито“, коментира той.

Алибегов даде конкретен пример с курорта „Слънчев бряг“, който от 15 години бил рекламиран като парти дестинация, а с новия закон щял да се превърне в семейна дестинация. „Малкият и средният бизнес ще понесе целия негативизъм и от страна на клиенти, и от финансови загуби. Не знаем до каква степен ще бъдат загубите, но предполагаме, че ще има фалити. Този закон е от 80-те, те не направиха нищо ново – децибелите не са пипнати“, изтъкна той. По думите на Ричард Алибегов, бизнесът е готов на национални протести, ако новият закон не бъде преразгледан.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar