Без достъп до обществени поръчки три години за фирми с работници без трудов договор
Без право да участват в обществени поръчки в срок от три години остават работодатели, които са допуснали полагане на труд от работници и служители без сключен с тях и регистриран в НАП писмен трудов договор, дори ако са заплатили наложената санкция. Това съобщиха от пресцентъра на Главната инспекция по труда в сряда.
Срокът започва да тече от датата на влизане в сила на наказателното постановление, дори ако са платили наложената за нарушението санкция. Според Закона за обществените поръчки (ЗОП) този вид нарушения на Кодекса на труда, освен че са основание за задължително отстраняване от обществена поръчка, не подлежат на изчистване.
Причината е, че не е възможно да се отстранят със задна дата вредните последици за наетите вследствие на загубата на трудовите и осигурителните права за периода, през който те са полагали труд без трудов договор. В този смисъл инспекцията по труда не може да издаде удостоверение за липса на нарушение срещу доказателства за платена санкция, за каквото настояват работодатели. Не подлежат на отстраняване и нарушенията, свързани с наемане на непълнолетни без разрешение от ведомството, както и на незаконно пребиваващи на територия на България чужденци, се допълва в съобщението.
Възможността за доказване на надеждност чрез отстраняване на нарушението е предвидена само за провинения, свързани със заплащането на труда, тъй като след изплащане на забавените възнаграждения се счита, че вредните последици от него са отстранени.
Всеки работодател може да заяви и да получи необходимите му удостоверения за удостоверяване на обстоятелства по Закона за обществените поръчки и други нормативни актове по електронен път с електронен подпис веднага, независимо от работното време на администрацията чрез внедрена от инспекцията система. Тя генерира уникален код за достъп, който се отпечатва върху удостоверението и гарантира неговата автентичност вместо мокър печат и подпис. Чрез кода всеки възложител на обществена поръчка може да провери дали предоставеното от изпълнителя удостоверение е достоверно. Възложителите нямат основание да не приемат удостоверения, издадени по електронен път, т.е. през системата, която е разработена съгласно правилата за предоставяне на административни услуги по електронен път.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте