Асен Василев: По-високи заплати в МВР и МО ще има след съкращения
Средства за по-високи заплати в МВР и Министерството на отбраната има, но те ще се отпускат само след оптимизация. Практиката да се вдигат заплатите на всички с 5%, 10% или 15% няма как да бъде продължена.
Това заяви на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество вицепремиерът Асен Василев, където бе обсъдена актуализацията на Бюджет 2022.
По думите му Бюджет 2022 г. разполага с фонд за оптимизация в администрацията в размер на около 300 млн. лв., които ще бъдат ползвани за обезщетения при съкращения и повишаване на заплатите на реформирани структури.
Министерството на отбраната ще получи към 77 млн. лв. заради направени съкращения.
Подобен проект тече и в МВР, свързан с преструктуриране на пожарната, районните полицейски управления, главните дирекции и т. н., каза Василев. Заплатите на учителите вече бяха повишени от 1 април, а тези на лекарите – с Националния рамков договор, каза още министърът.
По отношение на другата критика на бизнеса – за необходимостта от продължаване на енергийното подпомагане, Василев каза, че това ще стане по механизъм извън бюджета, който вече е внесен в парламента чрез промени в Закона за енергетиката.
По думите на Асен Василев основен риск пред актуализацията на бюджета е вероятността за „ново шоково увеличение“ на цените на храните през есента и зимата.
Вицепремиерът смята, че в инфлационна среда най-ниските доходи трябва да се вдигат изпреварващо, което е причината за фокуса върху повишаването на пенсиите.
По думите на Асен Василев минималната пенсия, която в момента получават над половината пенсионери – 1 032 000 души, изпълнява функции на социално подпомагане, за което държавата си плаща чрез трансфер в бюджета на НОИ. Ако в НОИ остане изплащането само на реалните пенсии за трудова дейност, а разликата до минималната пенсия отиде към Агенцията за социално подпомагане, това ще бъде тежка реформа, защото е свързана с доходите на най-уязвимите, каза още Василев.
Засега такава реформа не се предвижда въпреки критиките на работодателските организации, че социалното подпомагане трябва да се отдели от осигурителната система.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте