КПКОНПИ бе „отличена“ с антинаградата „Катинар“ заради абсурдния си отказ да предостави информация за проверката на имотна декларация на лидера на „Има такъв народ“ Слави Трифонов. В сряда бяха раздадени 20-тите годишни награди на „Програма Достъп до информация“ (ПДИ) по случай Международния ден на правото да знам (28 септември).

През юни Mediapool съобщи, че лидерът на „Има такъв народ“ Станислав (Слави) Трифонов не е подал задължителна по закон декларация за имущество и интереси. Информацията бе предоставена след запитване на КПКОНПИ по реда на Закона за достъп до обществена информация и е валидна към 16 май. Антикорупционният закон задължава всеки председател на политическа партия, която получава държавна субсидия, да подава такава декларация до 15 май.

КПКОНПИ отказа да отговори още тогава на въпросите на Mediapool дали е образувана проверка на имуществото на Слави Трифонов и какви са резултатите от нея, ако е била образувана. Според комисията това не е информация, която се дължи на обществото по реда на закона. И досега КПКОНПИ не е оповестила дали Трифонов е глобен и с каква сума.

На обратния полюс е община Банско, която е призна за институцията, най-добре организирала предоставянето на обществена информация.

Наградите на ПДИ се раздават в шест категории – гражданин, неправителствена организация, журналист и институции. Има и две антинагради – катинар и вързан ключ, за които се номинират институции, които не изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) и грубо нарушават правата на гражданите.

В категорията „Гражданин, най-активно използвал правата си по ЗДOИ“, голямата награда отиде за втори пореден път при Николай Неделчев. Той е бил номиниран от „Програма Достъп до обществена информация“. Неделчев активно използва Закона за достъп до обществена информация, за да постигне по-голяма прозрачност относно процесите в рамките на съдебната власт, както и за случващото се по отношение на важни за обществения интерес съдебни дела. Той подава в тази връзка заявления, а при получаване на откази със съмнителна основателност подава жалби в съда. Неделчев е носител на наградата „Златен ключ“ в същата категория за 2021 г.

В категорията журналист голямата награда – „Златен ключ“ получи главният редактор на радио „Пловдив“ Лалка Златанова за редовно използване на Закона за достъп до обществена информация.

Неправителствена организация, най-активно използвала ЗДОИ, е „Грийнпийс“ – България.

„Пример за дългосрочно и успешно използване на ЗДОИ с последователно търсене на информация от различни институции, включително воденето на съдебни дела, е докладът „Осемте кръга на Въглищната империя на „Ковачки“, който представлява задълбочено разследване и разкриване на схеми за стотици милиони левове, дължими към държавата, и корупционни практики, които привилегироват определени компании в сферата на енергийния пазар. Отделните теми на доклада „Осемте кръга на Въглищната империя на „Ковачки“ хвърлят светлина върху спорни аспекти от дейността на кръг от компании със силно присъствие и интереси в енергетиката на България. В хода на разследването тематично са подадени заявления до съответни институции“, пишат от Програма „Достъп до обществена информация“.

Втората антинаграда „Срамота“ получава Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК). Тя е единствената институция, която изрично отказа да предостави информацията, поискана от ПДИ във връзка с проучването на интернет страниците на институциите.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar