Албанският парламент одобри днес със 96 гласа „за“ и нито един „против“ и „въздържал се“ проектодекларация „За засилване на сътрудничеството с Република Гърция и премахване на Закона за войната“, предаде БТА.

През 1940 г. Гърция обяви с кралски декрет Италия, а заедно с нея и окупираната от нея Албания, за неприятелска страна, припомня информационният портал „Шчиптаря“. Вследствие на това от 1940 г. до днес е в сила т. нар. Закон за войната, който предполага, че Албания и Гърция все още са във война, докато въпросът между Гърция и Италия е уреден през 1947 г. с мирен договор, припомнят албанските медии.

Проектодекларацията призовава Министерския съвет на Албания да положи усилия, заедно с гръцкото правителство, за отмяната на Закона за войната от страна на Гърция и юридическите последици, произтичащи от този закон, отбелязва АТА.

Предложената от Партията за справедливост, интеграция и единство (PDIU) проектодекларация беше подкрепена от управляващата Социалистическа партия на Албания и основната опозиционна партия в страната – Демократическата партия на Албания, пише Евронюз Албания.

В текста на проектодекларацията се посочва, че Законът за войната от 1940 г. „все още остава в сила и продължава да създава някои негативни ефекти, появяващи се когато държавите са във война“ и „не е в съответствие с действителността на двустранните отношения между Албания и Гърция“.

Лидерът на Партията за справедливост, интеграция и единство Шпътѝм Идрѝзи представи проектодекларацията пред албанския парламент, като определи Закона за войната като абсурд, който е обида за албанското национално достойнство.

Идризи подчерта, че Албания и Гърция са страни членки на НАТО и са подписали договор за приятелство, сътрудничество и добросъседство, а от друга страна Законът за войната означава, че те все още са във война. „Въпросният закон е абсурд“, заяви Идризи, цитиран от Евронюз Албания.

Въпросът за премахването на Закона за войната беше повдигнат от албанския премиер Еди Рама по време на срещата му с албанската диаспора в Гърция, която се проведе в Атина на 12 май тази година.

„Как е възможно между две страни, които са подписали договор за приятелство, които от 15 години са заедно в НАТО, да не бъде отменено военното положение, заедно с последиците от един закон за войната отпреди 84 години?“, каза Рама на срещата си с албанската диаспора в Атина.

Законът за войната засяга и имуществото на чамите (албанци християни и мюсюлмани от областта Чамърия в историко-географската област Епир по границата между Албания и Гърция – бел. ред.), отбелязва „Шчиптаря“.

В тази връзка по време на речта си в Атина Рама заяви, че Законът за войната „от 10 ноември 1940 г. определя какво се случва с имуществото и гражданите на страните, които са във война“.

Албанският премиер сравни натиска и насилието, упражнени върху емигриралите в Гърция в началото на 90-те години албанци, с прогонването на чамите от земите им (от западната част на Епир през 1944-1945 г – бел. ред.), отбелязва „Шчиптаря“. Рама обаче не ги назова изрично, а ги нарече „нашите предшественици, насилствено изселени от домовете им в северната част на Гърция“.

Въпросът за чамите предизвика напрежение между Атина и Тирана в последните дни, когато президентът на Албания Байрам Бегай положи венец на мемориал за чамите в албанския град Кониспол, на няколко километра от гръцката граница.

Атина твърди, че чамите са били сътрудници на нацистите и нямат основателни претенции, отбелязва гръцкият вестник „Катимерини“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

1
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Pete V. Matheny
Pete V. Matheny
23 юли 2024 5:52
Гост

geometry dash online is an engaging game that will keep you entertained for many hours, whether you decide to play the official levels or discover ones created by other users.