„Какплагиатството се превърна в проблем на МОН- това е свързано с несъвършеното законодателство, с нарастването на броят на казусите и с неотчитането на проблема в цялата му дълбочина“, коментира пред БНР акад. Дамян Дамянов, дългогодишен председател на Съюза на учените в България и зам.-председател на БАН.

В телевизионно интервю минатала седмица министърът на образованието акад.Николай Денков обяви приоритетите си за работа и открои борбата с плагиатството като основен. Тогава той потвърди изнесената от БНР информация, че страната ни е на първо място в света по плагиатство.

Акад.ДамянДамянов е един от най-изтъкнатите хирурзи на България с признание и в Европа. Извън пряката си лекарска работа, той е човекът, благодарение на коготоСъюзът на учените запази авторитета сии в най-смутните времена на сътресения в образованието и науката.

„Не се отчете силата на интернет и това, че във всеки един момент можеш да получиш разностранна информация от необозримо голям брой източници. Лесно се достига до информация и младите хора не отчитат, че копирането от интернет е също плагиатство. А вероятността да препишеш от някъде и да те хванат, процентът намалява.

От друга страна е законът е безкрайно несъвършен. Там са поставени толокова много условия, че търсенето на истината често отказва дори хората, чийто труд е откраднат.

Това несъвършено законодателство в България, че ти трябва да предизвикаш съдебно дело, че не всеки може да предизвика преследване към плагиатство, а единствено „окраденият“ – това води до безнаказанст към плагиатите до едни 90 на сто“, заяви категорично акад. Дамянов.

По думите му няма и обществен натиск в тази посока проблемът да се разреши, а също и уличените политици, например, да подават веднага оставки, както става в някои по-развити страни, даде за пример ученият.

Комисията по академична етика работи с бавни темпове, незнам защо, така е и по казуса с прословутия Венелин Терзиев, каза още пред БНР акад. Дамянов:

Очакванията на всички садобрата воля на министерството да бъде изразена с резултати от проверки, а не само със сваляне на дисертационните трудовена проверяваните от регистъра на НАЦИД – Националния център за информация и документация.Все пак точно това действие противоречи наЕвропейската харта на учените, според която знанието трябва да бъде споделено, проверимо, достоверно и защитимо. Още по темата в звуковия файл.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar