„Няма съдебна практика, при която ПТП да се квалифицира като умишлено. Имаше такъв случай през 80-те години в Хасково с шестима загинали. Присъдата беше за убийство, причинено по хулигански подбуди, като и тогава предизвика много спорове в правната общност. Много редки са случаите, в които прокуратурата се е опитвала да прокара подобно обвинение до успешен край“. Това заяви адвокатът Людмил Рангелов в „Интервюто в Новините на NOVA“ по повод присъдата от 9 години затвор, която ВКС постанови на Кристиан Николов. При катастрофата на бул. „Черни връх“ загина журналистът Милен Цветков.

На въпрос защо някои адвокати определиха това решение на съда като „насилие над правото“, Рангелов заяви: „Бих определил това решение на Върховния касационен съд като спорно в някои отношения. Убеден съм, че други съдебни състави не биха възприели евентуален умисъл като форма на вина“.

„Предвиденото наказание за този вид деяние е от 10 до 20 години или до живот, има и такава опция. Предходните две инстанции, при хипотеза, че възприемат непредпазливо деяние, определят наказанието точно по средата -между 3 и 15 години. Което означава, че Софийски градски съд и Апелативният съд са приели, че има баланс между смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства. Ако Върховният съд се беше съгласил с тези техни изводи, следваше да върне делото на Софийския апелативен съд, за да преценява повторно дали има умисъл или няма.И тогава, ако Апелативния съд приеме, че деянието извършено при условие на евентуален умисъл, следваше да наложи наказание от 15 години лишаване от свобода“, обясни Рангелов.

„Върховният касационен съд, за да излезе от тази ситуация, остави наказанието от 9 години на предходните инстанции и прие, че при извършването на деянието има многобройни смекчаващи вината обстоятелства, които дават възможност да се слезе под минимума на наказанието, което в случая е 10 години“, подчерта още той.

Целия разговор гледайте във видеото.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar