Янаки Стоилов: Българите не са стадо, а еврозоната не е кошара, в която да бъдат вкарани
Еврозоната от присъединяването на България в ЕС не е същата днес, заяви той
Във връзка с новия предложен референдум за еврото трябва да кажем, че в договора изрично не се посочва срок, в който държавите, приели да се присъединят към еврозоната, трябва да го направят. Това каза в „Още от деня“ конституционният съдия проф. Янаки Стоилов.
„Конституционният съд е разглеждал проблем, свързан с влизането на България в еврозоната и през миналата година се е произнесъл по друг въпрос, който беше внесен в Народното събрание по силата на подписка, подкрепена от няколкостотин хиляди български граждани. Този проблем има много измерения – социалноикономически, политически, външнополитически и юридически. Тогава Конституционният съд прие решение, че по така зададения въпрос не може да бъде проведен референдум“.
По думите му и сега зададеният въпрос има формални икономически критерии, но и политическо измерение, защото когато България безусловно е покривала критериите за включване в еврозоната, не е била приета.
„Обратно, дори и сега да стоят някои открити въпроси от гледна точка на покриване поне на един от критериите, това би могло да стане. Българските граждани не могат да бъдат разглеждани като стадо, защото еврозоната не е кошара, в която те трябва да бъдат вкарани. Никоя държава от Европейския съюз не е била принудена да бъде включена в еврозоната, ако тя самата не е направила тази стъпка.“
Стоилов подчерта, че еврозоната – такава, каквато е съществувала в момента на присъединяването на България в ЕС, не е същата.
„Нямам предвид, че са се променили изискванията за членство в еврозоната, а за това, че финансово-икономическата ситуация е влошена спрямо тази за времето, за което говоря. Няколко държави, някои от тях и основатели на еврозоната, като Франция, Италия, Испания, тук добавяме и Гърция, имат дълг, който надвишава техния брутен вътрешен продукт.
Средното ниво на дълга в държавите от ЕС е малко по-малко отколкото само на държавите в еврозоната, добави проф. Стоилов.
„Дори Европейската централна банка за втора година отчита загуби и само за миналата година тя е около 8 милиарда долара.“
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте