Болница „Шейново“ и едната от майките на разменените преди близо две години бебета вероятно ще решат спора за размера на обезщетението извън съда. Дали споразумението ще стане факт зависи от Столичния общински съвет , който ще заседава в четвъртък.

По информация на „По света и у нас“ сумата няма да надхвърли 70 000 лева. На първа инстанция другото семейство, което подаде сигнала за размяната, получи обезщетение в размер 100 хиляди лева.

Потърсихме Севда, една от двете майки на разменените бебета, в столичния квартал „Орландовци“. Там ни посрещна брат ѝ Петко, който твърди, че сестра му се е преместила с детето.

„Изнесе се. Не съм я виждал около месец“.

Петко казва, че няма представа какво се случва със съдебните дела около разменените бебета и не знае да има изготвено споразумение.

„От вас чувам. Не знам нищо. Откакто знам, преди един месец, добре е детето“, обясни Петко.

Съдебните дела по казуса продължават близо две години. На първа инстанция Софийският градски съд осъди болница „Шейново“ да заплати обезщетение в размер на 70 000 лева на семейството на Севда, при първоначално поискани 300 000.

Адвокатът ѝ Тодор Мангъров отказа интервю, но по телефона обясни, че семейството не иска да обжалва пред по-горна инстанция, а до изготвяне на споразумение се е стигнало, тъй като майката има финансови затруднения и не може да си позволи да чака делото да се проточи още. От болница „Шейново“ потвърдиха, че е подготвено извънсъдебно споразумение. Дали то ще стане факт обаче, ще се реши на заседанието на Столичния общински съвет в четвъртък.

„Не бих могла да коментирам повече конкретни параметри по отношение на споразумението, тъй като желанието и на двете страни е тази информация да остане поверителна. Договорената сума също е поверителна. Това, което мога да коментирам е, че тя не надвишава размера, който е присъден със съдебното решение“, каза Вили Костадинова, адвокат на АГ болница „Шейново“.

Първоначално майките на двете бебета поискаха общо 600 000 лв. обезщетение – по 300 000 лева за всяко семейство.

„Това беше и причината от самото начало да не бъде възможно да се сключи споразумение, защото размерът, който заявиха, беше изключително висок и не кореспондираше по никакъв начин със случаите в България, когато се компенсира само психическа травма, без да има физическа болка и страдание“, обясни Вили Костадинова, адвокат на АГ болница „Шейново“.

Родителите, подали сигнала за разменените бебета, осъдиха през март болницата да плати обезщетение в размер на 100 000 лева. Решението е обжалвано.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar