Възстановяването на съборена сграда, която в последствие получи статут на недвижима културна ценност, се оспорва в съда. Нейният собственик обжалва заповед на зам.-министъра на културата от 12 април 2024 г., с която той нарежда да се преизгради разрушената сграда на ул.“Велико Търново“ 32 в центъра на София. Къщата е определяна като образец на българския модернизъм от 30-те години на ХХ век. Ако съдът потвърди заповедта, това ще е първият случай, в който съборена емблематична за определен период сграда ще бъде възстановена.

На заседанието на 8 януари в Административния съд-София град (АССГ) защитата на собственика „Арко Асетс риалти“ ЕООД настоява, че сградата е съборена законно на 8 февруари 2022 г., защото това право е получено с промяна в Подробния устройствен план (ПУП) от 2018 г., одобрена от тогавашния главен архитект на София Здравко Здравков. Така на мястото на двуетажната къща се предвижда построяване на нова четириетажна. През декември 2022 г. на вече съборената сграда е върнат статута на единична недвижима културна ценност, отнет ѝ през 1993 г. В деня на началото на събарянето – 8 февруари 2022 г., собственикът е уведомен с писмено известие, че процедурата за възстановяването на статута е задействана. Разрушаването обаче продължава и сградата окончателно е съборена на 17 февруари.

„В продължение на 30 години компетентните органи последователно са потвърдили, че сградата не представлява културна ценност“, заявява пред съда защитата на собственика.

Юрист от Министерство на културата отсъства

На заседанието на 8 януари, което е последно по делото, когато обичайно са пледоариите не присъства представител на Министерството на културата. Преди него е проведено още едно – на 18 ноември 2024 г. В срок от един месец АССГ ще излезе с решение – дали да отмени заповедта на зам.-министър Чавдар Георгиев, или да я остави в сила и погубената сграда да бъде възстановена. „Дневник“ потърси обяснение от Министерство на културата защо не е имало техен юрист на последното, най-важно заседание.

„Предстои да бъде изпратена писмена защита, в която аргументите на Министерството на културата са обобщени и систематизирани и с която отново се обосновават мотивите за издаване на заповедта, за архитектурно-строителната и за историческата стойност на сградата“, отговориха от ведомството. Действително съдът позволява в 10-дневен срок след последното заседание да се представи писмена защита. На 8 февруари се очаква и решението на съда.

Връзка на къщата с… Рилския водопровод

Сградата е построена през 1934 г. по проект на арх. Владимир Весов (1892 – 1967 г.), родом от град Велес, днешна Северна Македония, който е проектирал и хижа „Кумата“ на Витоша. Проектирана е за дом на Роберт Браун, представител на германското дружество „Mannesmann“, което доставя тръбите за Рилския водопровод (дълъг 76 км). Хидросъоръжението е изградено през 30-те години на ХХ век и до днес осигурява питейна вода на София от водосбора на р. Бели Искър под връх Мусала.

„Тези тръби и днес са в прекрасно състояние, немски са, „Mannesmann“. Транспортирани са с железница и дори са изграждани релсови пътища, за да се превозят до мястото, където са полагани“, разказа зам.-изпълнителният директор на „Софийска вода“ Станислав Станев неотдавна пред „Дневник“. Къщата на ул.“Велико Търново“ след 1944 г. е ползвана от посолства – на Индонезия, а по-късно – на Хърватия. През 2014 г. наследниците на Робърт Браун, граждани на Германия и Австрия, продават имота на „Арко Асет риалти“, която е свързана с Мартин Макариев (става дума не за режисьора със същото име), зет на Петър Младенов – външен министър по времето на Тодор Живков, а след 10 ноември 1989 г. негов наследник на всички партийни и държавни постове, включително президент).

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar