Търгувал ли е с пшеница лобистът в съдебната власт, спорят дружество на Николай Филипов, с когото живее Гергана Божанова, и назначеният от съда представител на „Клеманн“, която стопанисваше „СС клуб“ за магистрати

Бивш съдружник на Мартин Божанов-Нотариуса иска от Софийския градски съд да обяви в неплатежоспособност фирма на убития заради негов дълг от 500 хил. лв., показа проверка на „24 часа“. Това е бизнесменът от Бургас Николай Филипов, с когото живее вдовицата на Нотариуса Гергана. Сагата започва веднага след убийството на лобиста в съдебната система на 30 януари 2024 г. и е пореден епизод от войната за наследството му.

Мартин Божанов още се води собственик и управител на дружествата „Дизайн Комерс 2011“ и „Клеманн“, защото

децата от предишните му бракове и вдовицата Гергана не могат да се разберат кой да го наследи

В същото време прокуратурата иска от съда да прекрати дейността на двете фирми и на първа инстанция има решения за откриване на производство по ликвидацията им. „Клеманн“ ЕООД е с капитал от близо 500 хил. лв. и притежава няколко имота в София. В миналото сред тях беше и прословутият частен „СС клуб“ за магистрати. През същото дружество Мартин Нотариуса продаде и апартамент на бившата жена на Пепи Еврото в София.

Градското момче с контакти по високите етажи на властта Мартин Нотариуса е бил търговец на пшеница. Поне така излиза от твърденията на бившия му съдружник в гръцка фирма Николай Филипов. Последният е собственик и управител на дружеството „Вис Електрик“, което подава молбата до съда срещу „Клеманн“ на Нотариуса. Според последния финансов отчет на „Вис Електрик“ това е микропредприятие с капитал от 5 хил. лв. В молбата си Николай Филипов пише, че е купил дълг на „Клеманн“ от „Агро Ферт Груп“ ЕООД. Собственик на последната фирма е Билян Динчев, който пък е съдружник с Филипов в други фирми.

Според представените документи „Клеманн“ на Нотариуса трябвало да продаде 10 тона пшеница на „Агро Ферт Груп“ по договор, сключен 8 месеца преди убийството на Мартин Божанов. Има и протокол за неустойки по договора – 50 лв. на тон, или 500 хил. лв., ако не достави пшеницата. Документът е с дата 2 януари 2024 г. – 28 дни преди неизвестният килър да разстреля Божанов. А фирмата „Вис Електрик“ на Филипов купила дълга на „Клеманн“ от „Агро Ферт Груп“ през ноември 2024 г., дни преди да внесе иск в съда.

Договорът и протоколът, с които започва делото обаче, са копия,

а не оригинали. Заверени са пред нотариус на 5 януари 2025 г., когато процесът за неплатежоспособност на „Клеманн“ вече е в ход. Заради смъртта на собственика и управител на дружеството съдът е назначил особен представител. А той твърди, че документите не са истински, както и подписите не са на Мартин Божанов, показва протокол от заседание, проведено на 5 март т.г. В копията има негов подпис на всяка страница от договора и протокола за неустойки.

Освен това в заседанието на 5 март е разпитано вещо лице, което е проверявало счетоводството на „Клеманн“. Според думите му такъв договор не е осчетоводяван и документи няма.

Заради странната ситуация съдията назначава експертиза,

която да покаже дали подписите са на Мартин Божанов-Нотариуса и изисква оригиналите на договора и протокола за неустойки от „Агро Ферт Груп“. По-късно те са предоставени, но подписите на Нотариуса вече са само на последните им страници, а не навсяка, както е при копията. Междувременно се появява и вдовицата на Нотариуса Гергана, която преди това не е успяла да влезе в дружеството му. Тя пише до съда, че е научила за делото от счетоводителката на фирмата, от която са искани документи, въпреки че живее на семейни начала с Николай Филипов, който е ищец. Гергана е изразила готовност да предостави счетоводни документи, които намерила в папки вкъщи. Делото за обявяването на „Клеманн“ в несъстоятелност още е висящо.

Всъщност Николай Филипов и Мартин Божанов се познават години преди убийството на втория. Филипов беше арестуван през октомври 2020 г. при акция на вече закритата Специализирана прокуратура. Претърсваха офисите му, обвиниха го в пране на пари и търговия с влияние, запорираха му сметки и активи. Шумната акция приключи със свалени обвинения и прекратяване на разследването. След това, през март 2023 г., Николай Филипов и Мартин Божанов регистрират фирма в Гърция – „Хаден НМ“, а последните букви са от първите имена на двамата. Дяловете им са по 50%, но пари за капитала е дал само Филипов. Участието на Божанов е за услугите му като управител. Два месеца по-късно – през май 2023 г., дружеството купува земя на първия ръкав на полуостров Халкидики, за да строи хотелски комплекс. Инвестицията не е реализирана и до днес, показа проверка на „24 часа“. Нотариуса е убит няколко месеца по-късно, а в свои публични изяви по-големите деца на Божанов разкриха, че е имало опити да им отнемат наследството и в Гърция. В същото време претенции към всичко има и вдовицата Гергана. Срещу Мартин Божанов е имало разследване за имотни измами и пране на пари, преди да бъде застрелян, но така и не е обвинен за това, а активите му, както и на дружествата, не са запорирани и към тях няма претенции от КПКОНПИ.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar