Свързани ли са президентът Румен Радев и екслидерът на БСП Корнелия Нинова с обвинените за руски шпиони българи във Великобритания и какви проверки са направени от службите по този въпрос. Отговорите на това се закани да търси лидерът на ДСБ и бивш шеф на контраразузнаването Атанас Атанасов от служебния премиер Димитър Главчев.

„В едно българско издание се посочва конкретно село у нас затова, че точно там е била логистичната база на тази група. Посочени са имената на двама от участниците, а преди два дни в „Таймс“ излезе информация на база на данните по делото, че тази група има силна връзка с г-жа Корнелия Нинова и с президента Румен Радев, както и чадър от бивш заместник-председател на ДАНС“, мотивира се Атанасов пред журналисти в парламента в сряда. И обясни, че внася питане до Главчев за това

какво са свършили българските служби по случая

Информацията, че петимата обвинени за руски шпиони българи са се хвалили със „здрави връзки“ с Радев, Нинова и бивш зам.-шеф на ДАНС, излезе в британското издание „Таймс“. То се осланя на свои източници и кореспонденция между българина Орлин Русев и сочения за тартор на групата Ян Марсалек.

А затова, че двама от обвинените българи са разполагали с логистична база в село Кърпачево, твърди пък сайтът „Бърд“ в свое разследване от 6 декември.

„Всеки мошеник може да спекулира с моето име с цел извличане на лични облаги – да се повишава цената, когато очаква заплащане от някого. Това съвсем не е единичен случай. Аз очаквам компетентните български органи, които работиха интензивно със своите британски колеги, да разсеят час по-скоро тези спекулации“, коментира в сряда вечерта президентът Румен Радев.

„Ще съдя всеки, който замесва абсолютно неоснователно името ми в този случай“, каза след изявлението на Атанасов пък бившата лидерка на БСП Корнелия Нинова.

„И тъй като знам, че нямам нищо общо, рано или късно ще понесете отговорност. Нито познавам тези българи, нито съм се срещала или общувала с тях. Казаното по мой адрес е абсолютна измислица от начало до край. Допускам, че се прави, за да се отклони вниманието от абсолютната несъстоятелност на 51-ото народно събрание. Фалшив парламент, избран с фалшиви избори,

фалшиви генерали произвеждат фалшиви новини

Но алтернатива винаги има“, избухна тя в нарочно изявление, пратено до медиите и в социалните ѝ мрежи.

Скандалът с българите шпиони във Великобритания се развихри преди повече от година. Задържани бяха петима. Към днешна дата двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, признаха, че са били част от шпионския заговор. Другите трима – Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев, не се признават за виновни по обвиненията в заговор с цел шпионаж и процесът срещу тях тече в Лондон.

Според прокуратурата те са действали под ръководството на Ян Марсалек, австрийски гражданин, за когото се смята, че държал връзка с руското разузнаване и се укрива в Русия. Прокурорът по делото Алисън Морган ги определи като добре организирана мрежа, която е разполагала с

най-съвременна техника за следене, включително скрити камери в очила и дронове

Групата им е обвинена, че в продължение на 3 г. е участвала в шест ключови шпионски операции за следене на хора и разузнаване на обекти, представляващи интерес за Русия. При една от операциите българите е трябвало да засекат мобилните телефони на украински войници, които се обучават в американска база в Щутгарт, така че след това те да бъдат проследени, когато се върнат да се бият срещу Русия в родината си.

При друга са

наблюдавали дома на журналиста Христо Грозев

във Виена и са го следели по време на пътувания в Европа, за да разберат източниците му на информация за разследванията, които прави за режима на Владимир Путин.

Единият от обвиняемите – Орлин Русев, твърди в едно от съобщенията, които са си разменяли, че може да организира отвличане на Грозев в България, като го упои и държи в пещера, докато се намери начин за извеждането му в Русия.

Русев и Марсалек са обсъждали и как разследващият руски журналист Роман Доброхотов да бъде отвлечен от Обединеното кралство, като българинът предлага да го изведат с помощта на малка лодка, но операцията не е реализирана.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar