Разследват лекарска грешка, убила дете в зъболекарска клиника
Окръжна прокуратура- Пловдив образува досъдебно производство по случая с починалото 6-годишно дете на зъболекарски стол в Пловдив. Обвинението е за причинена смърт, поради немарливо изпълнение на правно-регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност – лекарска грешка, което е престъпление по чл. 123, ал.1 от Наказателния кодекс. Това съобщиха от прокуратурата.
Смъртта на детето е настъпила на 4 април в частна стоматологична клиника. Извършени са огледи, назначена е тройна съдебномедицинска експертиза, иззета е медицинска документация. Предстои да бъде назначена и токсикологична експертиза. Срокът за приключване на разследването е двумесечен, уточниха още от прокуратурата.
„40-50 минути след като детето е изведено от анестезия и вече е в болнична стая, контактно в съзнание и с нормално дишане се появиха усложнения. Приложиха се пълен обем реанимационни процедури и въпреки това настъпи фатален край“. Това каза в позиция д-р Динко Младенов, управител на МДЦ и СХБАЛ Медикус Алфа, в която е станал инцидентът.
По предварителна информация причина за смъртта на малкия Ангел е поставената му пълна упойка. След събуждането от нея, детето е изпаднало в криза.
Няма данни малчуганът да е страдал от някакво тежко заболяване. Семейството му живеело в с. Белащица. Детето е посещавало ДГ „Ралица“ в селото. Предстои психолози да започнат работа с децата в детската градина, заяви кметът на Белащица Трендафил Бакалов, който изказа съболезнование на семейството. Те ще помогнат на децата и родителите да се справят с шока след случилото се.
Пред „Труд news“ анестезиолози коментираха, че детските анестезии са много по-различни от тези за възрастни.
„Често има медицински причини, поради които един вид анестетик може да бъде по-подходящ от друг. Има разработени специални протоколи за действие, ако все пак се наложи да прибегнем до детска анестезия. Преди всичко провеждаме с родителите подробна беседа, в която да ни запознаят със здравната история на детето и да преценим дали е налице риск от каквото и да било естество. Възможно е да предложим за тяхно спокойствие да направят и определени медицински изследвания. Важно е да знаят, че анестезията се прилага само при абсолютна необходимост и след изчерпателна оценка на рисковете и ползите“, каза д-р Владимира Стоянова, анестезиолог в една от частните стоматологични клиники в София. Тя уточни, че обикновено се прави локална упойка. На малките пациенти, които за първи път посещават зъболекар, е нужно да се направят тестове за алергични реакции към използваните препарати, заяви още д-р Стоянова.
Тя припомни случая от 2016 г., когато 14-годишният Алекс от Перник също загина нелепо на зъболекарския стол от рядката малигнена хипертермия. „Случва се на 1 на 10 хиляди пациенти, до 1 на 250 хиляди, които се подлагат на обща анестезия. Тъй като е доста рядко усложнение, един анестезиолог може никога да не се сблъска с него през целия си професионален опит. Но когато има упойка, в чиято листовка е записано, че може да предизвика хипертермия, то задължително трябва да разполагаме с антидот“, каза тя като припомни, че именно липсата на такъв е била причината за случая с детето от Перник.
Припомняме, че бившият депутат от Реформаторския блок д-р Валентин Павлов беше оправдан за смъртта на дете на зъболекарски стол в частната му клиника в Перник. „Невинна“ чу и съпругата му Венета Павлова, която бе управител на лечебното заведение. За трагедията ВКС осъди на 1 г. условно анестезиоложката Йоанна Филипова. 14-годишният Алекс Иванов почина след усложнения при зъбна операция през юни 2016 г. Стоматологът отстранил киста в челюстта му с пълна упойка с препарата „Севоран“, който отключвал много рядкото заболяване „малигнена хипертермия“, придружено с висока температура, тахикардия и затруднено дишане. Трябвало бързо да се приложи антидотът „Дантролен“, но такъв в клиниката нямало. Детето било откарано в „Пирогов“, където починало. Първоначално сем. Павлови и д-р Филипова получиха по 3 г. условно, но впоследствие се оказа, че вината е само на анестезиоложката, която не забелязала, че момчето се влошава. Упойката „Севоран“ била златен стандарт при подобни операции, а антидотът се отпуска само на болници след решение на комисии, защото употребата му не е разрешена в България, коментираха тогава експерти.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
1
Коментирайте

This is terrible news. I hope a thorough investigation reveals the truth behind this tragedy. No parent should ever have to experience such a loss. It’s crucial that dental professionals prioritize safety above all else. Speaking of prioritizing, remember to handle your Eggy Car with utmost care, just like medical procedures need precision! This news definitely gives you pause, doesn’t it? Stay safe, everyone.