Изследовател и разработчик на OpenAI, превърнал се в информатор и станал известен с разкритията си срещу компанията за изкуствен интелект, е бил намерен мъртъв в апартамент в Сан Франциско, съобщиха властите, цитирани от Би Би Си.

Тялото на 26-годишния Сучир Баладжи е открито на 26 ноември, след като от полицията съобщиха, че са получили обаждане с молба да проверят какво е състоянието му. Новината се съобщава цели 3 седмици след като той е открит мъртъв.

През последните месеци Баладжи открито се обявяваше срещу практиките на компанията за изкуствен интелект OpenAI, която води редица съдебни дела във връзка с практиките си за събиране на данни, разказва Би Ти Ви.

Съдебният лекар в Сан Франциско е установил, че най-вероятно причината за смъртта е самоубийство.

През октомври New York Times публикува интервю с Баладжи, в което той твърди, че OpenAI е нарушила американското законодателство за авторските права, докато е разработвала популярния си онлайн чатбот ChatGPT.

По думите му след като е работил в компанията в продължение на четири години като изследовател, Баладжи е стигнал до заключението, че „използването на данни, защитени с авторско право, от OpenAI за създаването на ChatGPT нарушава закона и че технологии като ChatGPT вредят на интернет“.

OpenAI твърди, че нейните модели са „обучени на базата на публично достъпни данни“.

Баладжи напусна компанията през август, като заяви пред New York Times, че оттогава работи по лични проекти.

Той е израснал в Купертино, Калифорния, преди да започне да учи компютърни науки в Калифорнийския университет в Бъркли.

Говорител на OpenAI заяви в изявление, цитирано от CNBC News, че е „съкрушен да научи тази невероятно тъжна новина“ за смъртта на Баладжи.

Програмите за генеративен изкуствен интелект функционират, като анализират огромно количество данни от интернет и ги използват, за да отговарят на подадените от потребителите запитвания или да създават текст, изображения или видеа, припомня Дир.бг.

Когато OpenAI пусна ChatGPT в края на 2022 г., тя ускори развитието на индустрия, фокусирана върху създаването на есета, изкуство и компютърен код. Много от най-големите компании в света днес работят в областта на изкуствения интелект или произвеждат компютърните чипове, необходими за тези програми. Стойността на OpenAI почти се удвои през последната година.

Много новинарски издания, сред които и New York Times, твърдят, че OpenAI и Microsoft – които са партньори на OpenAI, са извършили плагиатство и са откраднали техни статии, подкопавайки техните бизнес модели.

„Microsoft и OpenAI просто взимат резултата от труда на репортери, журналисти, редактори и други, които допринасят за работата на местните вестници – без никакво уважение към усилията, да не говорим за законните права на тези, които създават и публикуват новините, от които местните общности зависят“, се казва съдебен иск от няколко американски вестника.

OpenAI категорично отхвърли тези обвинения, като подчерта, че цялата им работа остава законна според законите за „честна употреба“.

„Виждаме огромен потенциал за AI инструменти като ChatGPT да задълбочат отношенията на издателите с читателите и да подобрят новинарското изживяване“, заявиха от компанията относно съдебния иск.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar