Военните не е трябвало да разпространяват информация от вътрешната си проверка за катастрофата на „Граф Игнатиево“, в която загинаха пилотите Петко Димитров и Венцислав Дункин, още повече да им прехвърлят вината за нея. Това настоя в сряда Военноокръжната прокуратура в Пловдив, която разследва случая.

Ден по-рано от вътрешно разследване на военните се разбра, че Дункин и Димитров са летели на ниска височина и с малка скорост. Ръководителят на полета обаче не е наредил да прекратят задачата си.

„Всякаква информация за причините за трагедията, както и данни, пряко свързани с предмета на разследване,

представляват следствена тайна

и разгласяването им от други органи, освен от наблюдаващия прокурор или без негово изрично писмено разрешение по същество е нарушение на НПК“, казват от прокуратурата. И уверяват, че изявлението на военните не ангажира разследването на прокуратурата и няма да му повлияе.

„Недопустимо и некоректно е, преди да бъде събран целият обем от веществени и гласни доказателства и да са изготвени назначените експертизи, длъжностни лица извън органите на разследването да лансират в публичното пространство заключения за това чия е отговорността за трагичния инцидент и да вменяват вина на загиналите“, пишат още от обвинението.

За да се правят изводи кой е виновен, трябва да се проверят всички факти, включително дали е имало

нарушения от други длъжностни лица,

в т.ч. от висшия команден състав на ВВС.

Има ли пропуски в работата на Военновъздушните сили, трябва да установи пък друга вътрешна проверка на военните. Едва след като и тя приключи, ще се обсъжда има ли нужда от кадрови промени. А за такива отдавна настояват политици и общественици.

„Няма как да коментирам хипотези, преди да са налични всички факти относно катастрофата. Вменяването на отговорност, политическите вмешателства, опитите за искане на оставки, докато работят тези комисии (които разследват инцидента – б.а.), са най-малко неетични и неморални“, ядоса се пък президентът Румен Радев.

„Аз не познавам командир, който да желае гибелта на своите подчинени, но виждате, че това се случва и в страните около нас, случва се и в най-модерните високотехнологични ВВС – тези на САЩ“, каза той. Военните трябва да направят анализ не само за организацията и подготовката на полетите, но и

дали способностите, които НАТО изисква от нас, са осигурени,

настоя Радев.

Поиска разследване да направи и парламентарната комисия по отбрана. „Нальотът в нашите ВВС е крайно недостатъчен. F-16, надявам се, ще дойде със съответните регламентиращи документи, които изискват един друг нальот. И българската държава е крайно време да го осигури, затова апелирам и комисията по отбрана да се намеси. Не може да искаме сложни задачи с високо ниво на подготовка да бъдат изпълнявани, без да осигурим условията за летците и техните командири“, обясни президентът.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar