Прекратиха делото срещу Тръмп за заговор
Специален прокурор Смит оттегли обвинението, защото не може да има съдебно преследване на действащ президент на САЩ
Специалният прокурор Джак Смит подаде искане за оттегляне на всички федерални обвинения срещу новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за заговор за отмяна на изборите през 2020 г. в навечерието на размириците в Капитолия на 6 януари 2020 г.
Тръмп беше обвинен за първи път през юни 2023 г. във федерален съд в Маями по общо 37 престъпления, свързани с неправилно боравене с класифицирани документи, които е взел от Белия дом в дома си във Флорида. Това включва умишлено запазване на информация за националната отбрана, даване на неверни изявления и заговор за възпрепятстване на правосъдието. Съдия от Флорида отхвърли делото, но офисът на Смит поиска обжалване .
През август 2023 г. Тръмп беше отделно обвинен в 4 престъпления за опита си да промени резултатите от изборите преди 4 години: заговор за измама на САЩ, заговор за възпрепятстване на официално производство, възпрепятстване и опит за възпрепятстване на официално производство и заговор срещу гражданските права.
След това делото беше спряно за месеци, тъй като екипът на Тръмп твърдеше, че то трябва да бъде спряно по множество причини, включително че бивш президент не може да бъде преследван за действията си на поста. Тръмп твърди, че обвиненията са политически мотивирани и пледира невинен.
Федералните обвинения срещу него отбелязаха изключителен момент в американската история – първо обвинение, че президент се е опитвал незаконно да остане във властта, че неправилно е боравил с класифицирана информация и се е опитвал да попречи на федерално разследване.
Изборната победа на Тръмп обаче означава, че дългогодишната позиция на Министерството на правосъдието, че действащ президент не може да бъде обвинен в престъпление, ще важи за него, след като той встъпи в длъжност на 20 януари.
„Тази забрана е категорична и не засяга тежестта на обвинените престъпления, силата на доказателствата на правителството или заслугите на обвинението, зад което правителството стои напълно – пише специален прокурор Смит в искането си. – Позицията на правителството по основателността на наказателното преследване на обвиняемия не се е променила. Но обстоятелствата са различни“.
Екипът на новоизбрания президент окачестви като „голяма победа“ хода на прокурор Смит. „Днешното решение на Министерството на правосъдието слага край на противоконституционните федерални дела срещу президента Тръмп и е голяма победа за върховенството на закона“, каза неговият директор по комуникациите Стивън Чеунг.
Тръмп избягва за втори път дело по подобен начин
Политиката на Министерството на правосъдието, която беше възприета още по време на скандала Уотъргейт през 1974 г., отбелязва, че Конгресът има правомощието да отстрани президент, ако извърши престъпление. Тя позволява на действащите президенти да изпълняват задълженията си, без да бъдат възпрепятствани от съдебни дела.
Същата позиция помогна на Тръмп при първия си мандат да избегне повдигането на обвинение във връзка с разследването на специален адвокат на Робърт Мюлър. Екипът на Мюлър реши, че не може да стигне до окончателно заключение дали Тръмп е извършил престъпление, тъй като не може да повдигне обвинение срещу действащ президент.
Сега, след преизбирането на Тръмп, специален прокурор Смит се оказа между „два фундаментални и непреодолими национални интереса“, както пише екипът прокурора. „От една страна е изискването на конституцията, че президентът не трябва да бъде прекомерно обременен при изпълнението на своите тежки отговорности … и от друга страна е ангажиментът на нацията към върховенството на закона и дългогодишния принцип, че „никой човек в тази страна не е толкова високо, че да е над закона“.
Смит и екипът му дори планират да подадат оставка преди Тръмп да встъпи в длъжност, твърди източник на NBC News.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте