Варненската окръжна прокуратура трябва да извърши допълнително разследване по наказателно производство срещу неизвестен извършител, за неизгодна сделка, извършена от длъжностно лице с произлязла значителна вреда за Областна администрация – Варна. Това става ясно от публикация в сайта на Варненския Апелативен съд, в което като „неизвестен“ извършител все пак е посочен бившият областен управител на Варненска област и сегашен кмет на града Благомир Коцев. С това решение е отменено определение на Окръжния съд и постановление на Окръжната прокуратура в града за прекратяване на делото.

Разследването по случая започна започна по повод на договор за адвокатски услуги, сключен в началото на април 2022 г. от Коцев в качеството му на тогавашен областен управител . Според прокуратурата това е станало въпреки, че в Областната администрация във Варна е имало екип от 10 юристи и сключеният договор на практика е дублирал дейността им. Прогнозната стойност на договора е била 69 хил. лв., но на 2 август с.г. е била договорена окончателната стойност от 23 256 лв. В изпълнение на договора, било извършено плащане на близо 12 хил. лв. с ДДС и данъкът добавена стойност в размер на 1 968 лв. е бил внесен в държавния бюджет от адвокатското дружество – страна по договора.

Окръжната прокуратура във Варна обаче е прекратила производството, тъй като е заключила, че в следствие на сключения договор е настъпила вреда, която не е определена като „значителна“. Според съдебната практика, „значителната вреда“ възлиза на 1/5 от 70 минимални работни заплати към момента на извършване на деянието. В случая платената сума без ДДС се е оказала със 100 лв. по-малко, или 9 840 лв.

В съобщението на Варненския Апелативен съд прави впечатление, че решението на тричленния му състав да върне делото на прокуратурата е от 25 септември, а публикацията в сайта му носи днешна дата – т.е. седем дни по-късно. Освен това необичайно за установената практика името на Благомир Коцев е изписано не с инициали, а като Благомир К., въпреки, че разследването е водено срещу неизвестен извършител. В същото време всички останали имена са изписани в съдебното решение единствено с техните инициали.

До произнасянето на варненския Окръжен съд се стигна, след като сегашния областен управител на Варненска област Андрияна Андреева обжалва решението на Окръжния съд. Сега Апелативният съд е намери тезата, възприета от окръжните съд и прокуратура, за размера на вредата, нанесена на бюджета на Областната администрация във Варна за несъстоятелна. Кои са Дънката, Пръча, Сандокана, свързвани с купуването на гласове Според решението му „в разглеждания случай това е договорената сума – 23 256 , пише в публикуваното днес съобщение. Щетата при плащането по първата фактура е в размер на 11 808 лв. Неясно било и защо прокуратурата и Окръжният съд са приспаднали начисленото по нея ДДС.

В определението си Апелативният съд обяснява също, че: „Съобразно устройството и организацията на финансовата система в държавата, основаващи се на Закона за публичните финанси, не е възможно сумата от 1 968лв., представляваща данък добавена стойност, начислен от доставчика (външната адвокатска кантора) по посочената сделка с Областна администрация, да бъде върната обратно в бюджета на институцията“. По тази причина нанесената щета била в размера на договорената и заплатена сума плюс начисления данък добавена стойност“. Сумата от двете значително надхвърляла регламентираните според закона „значителните вреди“.

Освен това тричленният състав на Варненския Апелативен съд е сметнал, че правните дейности, залегнали в договора между бившия областен управител Благомир Коцев и частната адвокатска кантора са били рутинни и е можело да бъдат извършени от юрисконсултите в Областната администрация. Пак според съда това е било установено от отчетите на адвокатската кантора за извършените дейности, както и от разпитите на свидетели. В пореден тежък сблъксък влязоха кметът и председателят на Общинския съвет във ВарнаВ решението на Варненския Апелативен съд е обърнато внимание и на факта, че на 4 август 2022 г. е била издадена втора фактура, на стойност 11 448лв. с ДДС Разходът по нея е бил одобрен. На същата дата с решение на Министерския съвет тогавашният областен управител Благомир Коцев е бил освободен от длъжност. Назначеният след него Марио Смърков е разпоредил плащането да не бъде извършено. Този въпрос не е бил разгледан от първата инстанция и от прокуратурата. А според Апелативния съд с издаването на втората фактура ставало дума за „довършен опит за престъпление“. С тези съображения съдебният състав е счел, че делото следва да бъде върнато на прокурора за допълнително разследване. Това определението на апелативната инстанция не подлежи на обжалване.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar