Нарастват вноските за здраве за хора без работа. От 1 април хората, които сами внасят задължителните си здравни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата и др.) и не упражняват трудова дейност като самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване, дължат месечно не по-малко от 43,08 лв., обявиха от НАП.

От първия ден на април нараства минималният месечен осигурителния доход за самоосигуряващите се лица от 933 лв. на 1077 лв. Според Закона за здравното осигуряване, неосигурените на друго основание се осигуряват върху доход, не по-малък от половината от минималния месечен доход за самоосигуряващите се лица. Затова здравната вноска за тях се изчислява в размер на 8% върху месечен осигурителен доход не по-малък от 538,50 лв. и не по-голям от 4130 лв., колкото става максималният осигурителен доход от 1 април.

Срокът за плащане на тези вноски е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Здравната вноска за месец април 2025 г. трябва да се внесе най-късно до 25 май или до първият работен ден след тази дата, тъй като 25 май е неделя, а 26-ти също е почивен ден.

Всички, за които възниква задължение сами да внасят здравните си вноски, подават в НАП декларация Образец №7, припомнят още от приходната агенция. Тя се подава електронно с персонален идентификационен код (ПИК) на НАП или електронен подпис, чрез Портала за електронни услуги или в офис на приходната агенция, в срок до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който е възникнало задължението за внасяне на здравните вноски.

Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват, ако не са внесени повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца. Прекъснатите здравни права се възстановяват, при условие че бъдат платени всички дължими здравни вноски за последните 60 месеца. Правата се възстановяват от датата на плащане на всички дължими здравни вноски за този период.

Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на НАП. Справка за здравния статус гражданите могат да направят и на телефон 0700 18 700 на цена, съгласно тарифата на съответния оператор. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Тя дава данни за месеците с платени здравни вноски и за времето без данни за здравно осигуряване. Справката за здравен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.

Хората отделят повече време за здравето си

По-малко болнични при работа от вкъщи

При работа от вкъщи хората използват по-малко болнични, показва ново проучване.

Хората, които работят и от вкъщи, или прилагат т.нар. хибриден модел на работа, ползват по-малко болнични, показва проучване сред 4000 служители от International Workplace Group. Така разходите за изплащане на болнични са по-малко, а хората, които работят и от вкъщи, се радват на подобрени нива на здраве.

Проучването установява, че над една трета от служителите (36%) ползват по-малко болнични, когато имат известна гъвкавост по отношение на това как и къде работят. 74% от хибридните служители отделят време за превантивни здравни грижи, като редовни прегледи, скрининги и промени в начина на живот. Хибридната работа, при която служителите разделят времето си между офис и дом, предлага по-голяма гъвкавост, подобрен баланс между професионалния и личния живот и значителни финансови спестявания за служителите и за бизнеса. Изследвания показват, че нарастващите болнични дни струват на бизнеса милиарди годишно.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar