Парламентът почти прие закона за защита от домашното насилие, създаде регистър на педофилите
Парламентът създаде национален съвет по превенция и защита от домашно насилие, който ще създава и поддържа регистър на случаите на домашно насилие на територията на страната. В МВР пък ще има информационна система за превенция и защита от педофилия, както и регистър на извършителите на тези престъпления.
Тези и други промени бяха гласувани на второ четене от парламента с промените в закона за защита от домашното насилие. Депутатите почти успяха да приемат текстовете на второ четене. Това е второто заседание, на което проектът, част от пакета по Плана за възстановяване и устойчивост, беше разглеждан.
Реформи срещу правителство: законите, които парламентът трябва, но (на)дали ще приеме
На предишното заседание, депутатите отделиха близо два часа на заглавието и първите параграфи, като темата отново беше използвана от БСП и „Възраждане“ за прокарването на тезите им за джендър идеологията и предупреждения, че деца ще бъдат отнемани от родителите със съдействието на неправителствени организации.
Въпреки че оставаха няколко параграфа и въпреки предложението депутатите да работят до окончателното приключване на закона, мнозинството реши да не удължават заседанието си и работата да продължи в друг ден.
„Възраждане“ този път станаха активни в последните минути на заседанието, когато обвиниха вносителите на проекта в това, че с него се опитват да обслужат интересите на неправителствените организации. Преди това тяхното предложение за създаване на регистър на педофилите, което беше отхвърлено по време на гласуването в правна комисия, беше подкрепено от мнозинството.
Този регистър, както и този за случаите на домашно насилие трябва заработи в срок от година, след окончателното приемане на законопроекта.
Обединеният законопроект на ГЕРБ и „Продължаваме промяната – Демократична България“ предвижда още кръгът на защитените лица да се увеличи, да има повече мерките за защита от домашно насилие, като се въвеждат процедури и програма за превенция от домашно насилие.
„Не са просто имена“: кои спешни промени могат да помогнат срещу домашното насилие
Останалите промени, гласувани на второ четене са:
- Националният съвет ще си взаимодейства с органите на изпълнителната власт, органите на съдебната власт, на местното самоуправление и местната администрация и юридическите лица, които работят по превенцията и защитата от домашното насилие.
- Работодателите вече ще могат да отказват да наемат осъждани педофили, когато дейността им е свързана с деца.
- Когато пострадалият не може да се защити поради безпомощно състояние или зависимост от извършителя, производството да може да се образува и по искане на прокурора. Когато пострадалото лице е непълнолетно, поставено е под запрещение или е в безпомощно състояние вследствие на тежко увреждане, заболяване или старост, съдът може да му предостави правна помощ.
Мерки за защита са:
- задължаване на извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие;
- отстраняване на извършителя от съвместно обитаваното жилище за срока, определен от сьда;
- забрана на извършителя да приближава пострадалото лице, жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалото лице при условия и в срок, определени от съда;
- забрана на извършителя да осъществява контакт с пострадалия под каквато и да е форма, включително по телефон, чрез електронна или обикновена поща и факс, както и чрез всякакви други средства и системи за комуникация при условия и в срок, определени от сьда;
- временно определяне местоживеенето на детето при пострадалияжродител или при родителя, който не е извършил насилието, при условия и в срок, определени от сьда, ако това не противоречи на интересите на детето;
- задължаванежна извършителя на насилието да посещава специализирани програми за преодоляване на агресията и справяне с гнева;
По предложение на Маноил Манев от ГЕРБ от предвидените в законопроекта мерки за защита от домашно насилие отпадна заложената забрана за издаване на разрешение за придобиване, съхранение, носене и употреба на оръжие, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия.
Мотивът беше, че в самия закон за оръжията вече има забрана, която е по-сурова и предвижда при вече приложена назад във времето мярка към дадено лице, то да губи право на оръжие, наличното да се отнема за минимум три години.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте