Екип на БНТ откри нови скандални случаи в записите от видеонаблюдението на вота в неделя. В секция в Лом членове на комисия задраскват квадратчето „не подкрепям никого“ в пуснати празни бюлетини и така от недействителни ги превръщат във валидни.

Оказва се, че видеонаблюдението изобилства от скандални нарушения, стига да има кой да изгледа часовете със записи. И днес продължихме да гледаме и за съжаление откриваме изборно престъпление след изборно престъпление и то – извършени спокойно пред камерата. Преправянето на празни бюлетини в действителни, било то и с „не подкрепям никого“ влияе на резултата. Така броят необходими гласове за избор на кмет на първи тур с 50 плюс един процента от гласувалите се увеличава. А „шаренето“ – както го нарекоха в една секция по бюлетините за съветници – също не е чуждо на комисиите.

Секция в Лом. Не виждаме лица, само ръце – те държат изборния резултат и решението какво да правят с пуснатите празни бюлетини.

– На тия празните предлагам да им сложиме за „не подкепям никого“, защото ще ни е по-лесно така да ги оформим. Един да надраска у празните квадратчета отгоре „не подкрепям никого“. Така или иначе тия къде нищо не е вписано в тая бюлетина за кмет…
– Разбира се.

Никой не е против измамата. Даже започават да си подават откритите празни бюлетини.

– Тука един хикс и не подкрепям никой.

Първият хикс е зачертан извън обсега на камерата, но следващите ги виждаме ясно.

– Не подкрепям никого… що невалидна, тя си е редовна тая…

Докато превръщат поредната недействителна бюлетина в действителна, се чудят…

– А защо са дошли?
– Еми може да искат само за общински съветници да гласуват някои.

Престъплението е извършено – без срам, без свян и е отразено в протокола: 20 гласа „не подкрепям никого“.

„Безобразие, освен, че е престъпление. Тези, които пипат бюлетини, не могат да имат химикали. „Не подкрепям никого“ е валидна бюлетина, за разлика от празната бюлетина, което веднага променя съотношението на подадените валидни гласове“, каза Румяна Дечева – изборен експерт.

От север – поглеждаме на юг – към село Чучулигово – Петрич. Там комисията брои недействителен след недействителен глас за общински съветници. Хората масово зачерквали преференция 102 без партия. Илия Вачев, който е кандидат за общински съветник от коалиция „Граждани за общината“ и е точно под номер 102 ги гледа, престъпва от крак на крак и съветва…

– Невалидни.
– Мале, що е бюлетини.
– Леле, леле…
– Е, грехота е, бе, хораааа!
Илия Вачев: Защо не ги разделите всеки да си вземе по партия и тва е.

Комисията се замисля.

Илия Вачев: На всички по едно-две и да напишете.
– Тея, които са празни, ако искате можем да си ги разделим на партии…
Илия Вачев: На всички партии по неколко.
– Мен не ме гледайте.
– И мен не ме гледайте.

Но всеки чака другия.

– Казвайте що да пра’име, аз не мога нищо да кажем.
– Ако попълваме, да попълваме тея, където са без преференции, само чисто празните.

Още малко доводи „за“ и „против“ престъплението.

– Какво има толко да си единен, кат’ че ли главата ке отрежеш на некой? Защо кат’ имаш възможност да помогнеш на това момче, да не помогнеш?
– Има запис, има и глас. Всичко има. Това може да те гледат и у чужбина. Не, така както го мислите тук да шаркаме така, целият свят ни гледа…. Ще си направите проблеми.

Съвестта на председателката надделява и измамата е осуетена.

„Естествено, че няма значение дали има видеонаблюдение. Ти си длъжен като председател да спазваш законовия ред и да изпълняваш своите задължения. В крайна сметка тези бюлетини са невалидни“, казва Гергана Георгиева – председател на СИК в село Чучулигово.

Днес от коалицията, издигнала Илия Вачев, се разграничиха от него.

„Ние не подкрепяме такова поведение. Това за мен е голяма изненада. Като ние открихме сигнали в поведението на съответния колега малко преди изборния ден и така се разграничичхме още преди самия изборен ден, като вече на изборния ден вече почти и не комуникирахме“, каза Константин Качулев – водач на листата на коалиция „Граждани за общината“.

Справедливостта след опита за измама: Илия Вачев не е избран за съветник. Отказа да говори с нашия екип. А експертите казват: по селата е така.

„В по-малките населени места – там, където общината е единствен работодател, там, където зависимостите са много дълбоки, няма как членове на секционни комисии да се опълчат срещу единствения работодател“, коментира Румяна Дечева.

А какво ли е било преди камерите? Чуваме в секция в Ихтиман…

– Какво ѝ е на тая бюлетина?
– Има указания с V или X.
– Добре, какво ти пречи?
– На мене нищо не ми пречи, обаче си има правила.
– Нали първия път правеше „тък, тък, тък“, сега не можеш…

А какво се случва с героите от разкритията, които направихме в предишните дни? Двамата членове на секционната комисия в Малорад от случая, който стана известен като: „Да помогнем на Мартин и баче Цено“, за който БНТ първа съобщи, остават в ареста. Това реши днес Районният съд в Бяла Слатина. Решението може да бъде обжалвано.

Няма задържани обаче по другия случай, за който ви разказахме снощи – от монтанското село Габровница, където членовете на СИК манипулират резултатите от вота. Прокурорската проверка по случая не е приключила като ще бъде прегледан целия видеозапис.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar