Ако сте получили мейл от ГДБОП, че са ви повдигнали обвинения в педфилия, разпространение на порнография и сексуални престъпления, а вие не сте извършили такива, – не се стресирайте. Това е измама. И то – поредната подобна. Зад нея стоят престъпни групи от Северна Африка и целта е да измъкнат пари от жертвите си.

Фалшивите обвинения, които се изпращат от името на ГДБОП са в прикачени PDF файлове на електронни писма. В тях най-често на получателя се дава срок от 24 часа, за да се свърже с подателя пак по електронна поща и да декларира готовност за извънсъдебно споразумение.

„Последните няколко дни се използват знаците и на ГДБОП, и на дирекция „Кибирпрестъпност“ и на националната полиция и на Европол. Имали сме граждани, които идват от другия край на България да кажат: „аз получих такъв имейл“, казва Владимир Димитров, началник отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП.

В писмата името на получателя не е посочено, но пък му се предявяват няколко т.н. „обвинения“ в престъпления от сексуален характер, които били извършени във виртуалното пространство.

„Използват се и имената на служители на правоохранителните организации. На практика тези фишинг имейли се изпращат от северноафрикански организирани престъпни групи, които използват компроментирани сървъри от цял свят“, каза Владимир Димитров, началник отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП.

В едното от писмата, което се разпространява най-активно, се определя глоба от над 10 хиляди лева с предупреждение, че алтернативата е тежка присъда и глоба от над половин милион евро.
Измамниците дават кратък срок за плащане, за да се прекрати разследването и да се изтрият доказателствата.

„Да започне комуникация с тях и да заплати т.нар. „глоба“ или таксата за това, че е извършено уж някакво престъпление. Дават им се банкови сметки в чужбина, някой път им се предоставят адреси на криптопортфели, за да изпратят т.н. „глоба“. Огромна част от потребителите просто игнорират тези имейли, или ги изтриват, или ги маркират като фишинг, като спам. И това е най-важният съвет, който можем да дадем“, коментира Владимир Димитров, началник отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП.

В измамните мейли често словоредът е объркан, а срещу познати имена на прокурори и полицаи са посочени неверни длъжности. Освен това нито полицията, нито ГДБОП призовават хората чрез електронна поща и не предлагат глоби, срещу които да прекратят разследвания.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar