Темата накратко

  • Двата лагера в ДПС – около Ахмед Доган и Делян Пеевски, ще се явят на предстоящите парламентарни избори в две отделни коалиции, но с участието на самата партия ДПС.
  • Проблемът е, че ДПС не може да участва едновременно в двете коалиции, а самите те не могат да използват името или абревиатурата на ДПС, ако партията не е част от тях.
  • Коалицията на Пеевски включва партиите „Новите лидери“ и „Български глас“, а тази на Доган – „СБОР“ и „ЗНС“.

Точно пет минути след 15 часа в понеделник Централната избирателна комисия (ЦИК) прие документите за регистрация на двата враждуващи лагера в ДПС – този на почетния председател Ахмед Доган и на Делян Пеевски. Това стана след като изборния орган взе соломоновското решение документите на двете крила, борещи се за марката „ДПС“ да бъдат приети без в регистъра да се записва час кога са подадени и съответно поредност на входирането им. След подаването на документите се оказа, че двете крила на ДПС искат да се явят на парламентарните избори като коалиция.

Лагерът около Доган е заявил коалицията „Демокрация, права и свободи – ДПС“, в която влизат три партии – ДПС, „Справедлива България обединени родолюбци“ (СБОР) и „Земеделски народен съюз“ (ЗНС).

Пеевски е избрал за име на коалицията си „Движение за права и свободи – Ново начало“ и в нея влизат също три партии – ДПС, „Български глас“ и „Новите лидери“.

Проблемът тук е, че няма как ДПС да фигурира и в двете коалиция, а самите те пък не могат да използват нито името, нито абревиетаурата на ДПС, ако то не е част от тях. Което означава, че е възможно в крайна сметка нито една формация да не бъде регистрирана за вота на 27 октомври.

Как беше решен казусът

Така обаче беше сложен край на започналата още в неделя надпревара между двата лагера в ДПС кой първи ще подаде документите си в ЦИК. Първо от младежката организация на ДПС (Доган) завардиха централния вход на сградата на Народното събрание (бившия партиен дом), където се помещава изборния орган. Малко след това там пристигнаха и хора на Пеевски, също с претенции, че са първи по ред.

Според хронограмата на ЦИК за подготовката на изборите приемането на документите за регистрация на партиите и коалициите за участие във вота трябваше да започне в 9.30 ч. в понеделник, но се оказа че преди този час хората на Доган заедно с председателя на партията Джевдет Чакъров вече са заели места на масата, където трябваше да се приемат документите. Малко след това дойдоха и привържениците на Пеевски, които осуетиха началото на процедурата.

Наложи се първо ЦИК да заседава в продължение на няколко часа, за да търси изход от патовата ситуация. Проблемът е, че изборният орган работи по приета хронограма за изборите, в които има разписани ясни срокове по дати и всяко забавяне може да се окаже фатално за подготовката на вота. По тази причина ЦИК реши компромисно, че документите на двете крила в ДПС ще бъдат приети без да се записва часа на внасянето им в изборния орган и без поредност на подаването им.

Първоначално зам.-председателят на ЦИК Димитър Димитров от квотата на ГЕРБ направи предложение да се изпрати писмо до председателя на парламента Рая Назарян да бъде предоставена друга зала за приемането на документите, което означаваше, че отново щеше да има надпревара между двете крила в ДПС кой първи да заеме позиция. Срещу това обаче остро възразиха двамата представители на ДПС в ЦИК Севинч Солакова и Ерхан Чаушев с аргумента, че така на практика изборният орган променя в движение правилата си в полза на едната страна – тази на Пеевски.

При гласуването обаче предложението не мина. „За“ него гласуваха четиримата представители на ГЕРБ в ЦИК и един от двамата членове от квотата на ИТН. „Против“, освен представителите на ДПС, бяха още двамата членове от квотата на ПП-ДБ, един на БСП и един на ИТН. Така се стигна до решението да няма записване на час при подаването на документите на двете крила като това предложение беше подкрепено от осем членове на ЦИК, а само трима от представителите на ГЕРБ бяха против. Решенията в изборния орган се вземат с мнозинство от ⅔ и на практика единият глас от квотата на ГЕРБ се оказа решаващ за прокарването му.

В гласуването участваха само 11 членове от състава на ЦИК от 16 души.

Може ли да се регистрира коалиция с името ДПС

ЦИК тепърва ще решава как и дали да регистрира двете обединения за вота, но още от сега е ясно, че поне едното от тях не може да използва името на движението или абревиатурата ДПС. Изборният кодекс забранява наименованието или абревиатурата на коалиция да преповторя името или абревиатурата на трета формация, която е в регистъра на политическите партии. Такава забрана обаче няма, ако в коалицията участва партията, чието име е и наименование на коалицията, т.е. за да може да присъства името на ДПС, трябва то да е част от партиите, които съставляват коалицията.

В случая проблемът е, че ДПС присъства и в двете коалиции, което няма как да бъде допуснато от ЦИК. А това означава, че има две хипотези.

  • Или едната коалиция трябва да се откаже от вписването на ДПС в състава си, което обаче означава, че трябва да се откаже от използването на името на движението в наименованието на коалицията.
  • Или това да направят и двете страни, което пък ще означава, че за пръв път от 30 години ДПС на практика няма да участва в избори. Първото – някоя от двете страни да се откаже доброволно но ДПС, ако се съди по тоталната войната в движението, едва ли ще се случи. По тази причина по-вероятна изглежда втората хипотеза.

Неофициално от ЦИК казват, че заради вписването на ДПС и в двете коалиции те ще издадат препоръка и на двата лагера да отстранят тази нередност. Вероятно и хората около Доган, и тези около Пеевски са калкулирали възможността да се откажат от използването на ДПС като мандатоносител, защото като такива са посочили още две партии. А това е минимумът от формации, които могат да съставляват дадена коалиция.

Тогава остава въпросът дали и кой ще успее да регистрира самото ДПС за изборите. Напълно е възможно то да не участва въобще на вота, ако не се намери решение в определения от ЦИК срок за регистрации.

Кои са мандатоносителите на коалицията на Пеевски

Едната от партиите мандатоносители на коалицията на Пеевски е пловдивската „Новите лидери“. Сайтът й реално е подсайт на адвокатската кантора „Митева, Георгиева и партньори“. Това най-вероятно е така, защото председател на партията е Иванка Митева. До миналата година член на ръководството на партията е бил Теодорин Ангелов, който е мениджър на фирми на близкия до Пеевски бизнесмен Георги Самуилов. През 2018 г. Фирмата му „Инса ойл“ финансира приватизацията на Общинска банка без обаче Самуилов да има контрол. Срещу 46 млн. лв. той придоби само дялове без право на глас в лихтенщайнския фонд Novito, който купи контролния пакет във финансовата институция.

Партията участва на местните избори през 2023 г. в коалицията „Съединени за Пловдив“, в която влизаха още няколко формации, между които „Кауза България“, ВМРО, Воля, Атака и Земеделския съюз „Александър Стамболийски“. Обединението вкара 8 съветника в пловдивския общински съвет. А за кмет на Пловдив подкрепи бившия кмет Славчо Атанасов, който остана трети.

Основател на другата партия „Български гласъ“ е бившия депутат от „Има такъв народ“ от 45-ото и 46-ото Народно събрание Георги Попов от Благоевград, откъдето Пеевски е избран за депутат. Считаше се за близък до бившия народен представител от ИТН Гроздан Караджов, който го назначи в борда на директорите на държавното дружество „Автомагистрали“, когато беше регионален министър в правителството на четворната коалиция с премиер Кирил Петков. След като беше освободен от поста Попов напусна ИТН и основа партията си.

Кои са мандатоносителите на коалицията на Доган

СБОР е новото име на партията „Нова Алтернатива“, която беше основана от бившия министър на отбраната в тройната коалиция (БСП, ДПС, НДСВ с премиер Сергей Станишев) Николай Цонев. Тогава той стана министър от квотата на царската формация. По време на първото служебно правителство на Стефан Янев Цонев беше назначен за председател на борда на директорите „ВИК холдинга“ към регионалното министерство. В ръководството на партията до 2022 г. бяха още председателката на ЦИК Камелия Нейкова, която беше назначена на поста от квотата на ИТН и строителният предприемач Александър Ваклин (подателят на сигнала, който доведе до осъдителната присъда на Десислава Иванчева).“

Съпредседател на партията е адв. Георги Гатев. Той е защитник на Румен Гайтански-Вълка, който се в ареста по обвинения за заема от 150 млн.лв от ББР. Гайтански е сочен за близък до почетния председател на ДПС Ахмед Доган.

Лидер на партия ЗНС е Румен Йончев, който чрез нея е влизал в коалиции с различни партии и съответно е бил депутат от различни парламентарни групи – като се започне от БСП, премине се през „България без цензура“ на Николай Бареков, през партията на Мая Манолова „Изправи се! Мутри вън“ и се стигне до партията на бившия служебен премиер Стефан Янев „Български възход“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

1
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
KrogerFeedback Survey
KrogerFeedback Survey
04 септември 2024 15:04
Гост

very useful information. Thanks for the article. #krogerfeedback