Министър Йоловски е потвърдил на разпит за заплахи покрай поръчки
Държавното обвинение е наредило да му се назначи охрана
Министърът на електронното управление Александър Йоловски е потвърдил на разпит пред прокурор от СГП, че е бил заплашван във връзка с възлагане на обществени поръчки. Затова на министъра е била назначена охрана с постановление на прокурор, предаде БНТ. Самият Йоловски е със засилена охрана от НСО, а семейството му се пази от хора от главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ на МВР.
Часове по-късно, обществената телевизия смени информацията и уточни, че той е бил разпитан не в прокуратурата, а в Антикорупционната комисия, „където е дал показания за изнудване и отправени заплахи към него и семейството му“. А охраната на министъра на електронното управление е назначена по негово искане, след разпита.
Заплахите били „свързани с възлагането на обществени поръчки в областта на електронното управление за стотици милиони лева“.
На 27 октомври на председателски съвет в НС той заяви, че Кирил Петков (ПП) и Божидар Божанов (ДБ) са го притискали да не обявява обществени поръчки за 640 милиона лева, а направо да даде парите на посочени от тях фирми. Според Тошко Йорданов от ИТН Йоловски дори е казал, че Петков е заплашил децата му. ИТН подаде сигнал за корупция до прокуратурата, КПКОНПИ и европейската прокуратура. Десислава Атанасова от ГЕРБ потвърди, че Йоловски се е оплакал от натиск и заплахи.
Божидар Божанов, който е бивш министър на електронното управление в кабинета „Петков“, заяви, че изобщо не знае за какво става дума, и поиска пълна проверка по твърденията, като обеща да съдейства максимално. Интересна подробност е, че Йоловски е назначен от ПП, в предишния кабинет е бил заместник на Божанов, а в новия Божанов публично гарантира за него.
След изявата си в парламента Йоловски потъна в нелегалност и повече не е правил публични изявления, още по-малко за заплахите. И досега не е ясно дали самият той е сезирал прокуратурата за заплахите срещу него и неговото семейство, както и уведомил ли е премиера Николай Денков за оказвания натиск. Не е говорил и за това каква е съдбата на обществените поръчки за 640 млн. лв., които не е трябвало да бъдат обявявани.
Кирил Петков публично не е коментирал обвиненията.
След скандала и обвиненията журналистът Сашо Диков обяви по Би Ти Ви, че се обадил на Кирил Петков и го питал: „Кириле, каква е тази работа?“. Петков му дал право да го цитира по случая, като думите му били следните: „Цялата история с машинния вот е активно мероприятие между ЦИК, службите, партии, но преиграха, постигнаха целта си, но начинът, по който стана всичко, показва необходимостта от реформи в службите. Министърът и службите са зависими. Не мога да си обясня как са го хванали тоя министът… никога не съм говорил с него за пари, дори и на най-големия си враг не бих заплашвал децата.“
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте