МВР обвинява граждански активисти, че подават неверни сигнали до телефон 112 за бедстващи в Странджа мигранти и че целенасочено пречат на властите да вършат работата си. Това се разбира от отговори на Главна дирекция „Гранична полиция“ (ГДГП) на въпросите на „Сега“, зададени в последния ден на м.г. във връзка със съобщенията на неправителствената организация „Мисия Криле“, че трима мигранти са загинали в Странджа, като за тях е имало подадени сигнали на 112, но не са получили адекватна помощ. „Мисия криле“ твърдят същото по адрес на МВР – че действат неадекватно и че пречат на спасяването на бедстващите мигранти на българо-турската граница.

„Не веднъж са констатирани случаи, в които основно чужди граждани под ръководството на фондация „Мисия криле“ са възпрепятствали съзнателно работата на граничните полицаи. В РДГП-Елхово има образувано досъдебно производство за неверни повиквания за помощ, граничните полицаи са отправили множество устни предупреждения за възпрепятстване на служебната им дейност, издадени са 5 акта за неизпълнение на полицейско разпореждане и за присъствие в близост до стратегически за националната сигурност обект без разрешение, съставяни са 35 предупредителни протокола във връзка с престъпления, свързани с незаконна миграция“, се казва в пространния отговор от гранична полиция. От 2015 г. в 30-километровата зона на българо-турската граница се провежда специализирана полицейска операция и присъствието на цивилни е ограничено, обясняват още от МВР. Забранен е и свободният достъп до граничната ивица, където се намира оградата.

ГДГП смята, че с подаването на неточна или невярна информация от „Мисия криле“ не само се възпрепятстват работата на служителите, но умишлено и целенасочено се пречи на граничните полицаи да изпълняват служебните задължения.

През 2024 г. граничарите са провели операции по търсене и спасяване, в които е оказана медицинска помощ на 515 граждани на трети страни, които са влезли в България незаконно, сочи още ГДГП и уверява, че сила и помощни средства се използват само по закон и не се допуска нехуманно и унизително отношение.

„На 27-и (декември), малко след полунощ, получихме сигнал за бедстващо момче в Странджа планина. Не знаехме на каква възраст, нито от какъв произход е. Получихме видео, в което детето беше в полусъзнание, стенеше, със затворени очи, беше легнало на земята във ветровита и снежна обстановка. Беше много тежко. Облечено в черно-бяло яке, с черен панталон. Имаме няколко партньорски организации, с които работим, международни. Обсъдихме случая и незабавно бяха подадени сигнали към 112,“ разказва през БНР Диана Димова от фондация „Мисия Криле“ в последните дни на декември.

По думите ѝ на 27 декември са подадени 6 сигнала до 112, като на нито един не е реагирано. По това време от МВР казаха пред „Сега“, че са получени два сигнала за загинали в планината – на 28 и на 29 декември. Първият бил за 2 тела, а вторият – за едно.

Сега обаче представят по-различна картина и вече признават, че са имали сигнали и на 27 декември, но твърдят, че те са били с невярно или подвеждащо съдържание. Откритите тела на починали мигранти на 28 и 29 декември са на различни места от посочените точки с координати в сигналите от 27 декември.

На 27 декември между 02:00 ч. и 07:35 ч. в дежурната част на ГПУ- Средец постъпват общо три сигнала от 112 за бедстващи лица, подадени от „Мисия криле“, в които са подадени и координати на точки в гористи местности. Към подадените локации незабавно са изпратени екипи за проверка, но там не са открити бедстващи лица, както и починали хора, казват от гранична полиция.

На 28 постъпва нов сигнал с координати, различни от тези от сигналите от предишния ден. Така е открито тялото на млад мъж. На мястото са открити и пет лица, представящи се за представители на фондация „Мисия криле“. „Тялото на починалото лице е покрито със сняг, което не позволява да се определи дали има следи от насилие. След извършена аутопсия от съдебен лекар от УМБАЛ Бургас е установено, че няма следи от насилие“, казват от ГДГП.

После постъпва още един сигнал за бедстващ човек. На посочената локация е открито второ тяло, както и двама души, представящи се за представители на „Мисия криле“. И тук не са установени следи от насилие.

Късно същия ден идва нов сигнал на 112 за група бедстващи на турска територия. „Дежурната операторка уточнява, че в група има жена в напреднала бременност и дете и заявява, че разполага с данни за местоположението на групата и иска информацията да бъде предадена на представители на турските гранични власти, тъй като групата се намира на турска територия в близост до турско село. Информацията незабавно чрез контактния център на ГКПП „Капитан Андреево“ е предоставена на турските гранични власти. Около 23.20 ч. на турска територия са установени 4 лица“, пишат от ГДГП.

На 29 декември постъпва сигнал за бедстващ мигрант. Открито тяло на мъж, както и двама души, представящи се за представители на фондация „Мисия криле“. След извършена аутопсия от съдебен лекар е установено, че няма следи от насилие, а смъртта е настъпила преди повече от 72 часа, сочат от гранична полиция.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar