Лъчезар Ставрев събирал пари от нелегални канали за парфюми, мигранти, електронни цигари и просяци
Пране на пари, длъжностно престъпление и престъпен сговор с лице, заемащо публична длъжност.
Това са трите обвинения, които прокуратурата повдигна на бившия експерт във финансовото министерство и шофьор на бившия финансов министър Асен Василев Лъчезар Ставрев. В събота Софийският градски съд го остави в ареста с мотива, че има достатъчно събрани доказателства срещу него.
В съдебната зала стана ясно, че за ролята на Ставрев е говорила основно бившата шефка на митниците Петя Банкова. Тя твърдяла, че той казвал кой да бъде назначен, преназначен и освободен в митниците. Освен това събирал пари от контрабандни канали за парфюми, електронни цигари, мигранти и т. нар. просяци (хора, които отиват на пазар в чужда държава и се връщат след няколко часа – б.р.).
По делото бил разпитан и охранителят Жан Попов, който работел към фирмата, сключила договор с Министерството на финансите. Той също получавал указания от Ставрев, а именно – да не записва в книгите за посетители определени хора. Кои обаче са били те, не стана ясно.
Показания дал и Стефан Димитров, който е обвиняем за контрабанда в митниците, но самият Ставрев не го познавал. От прокуратурата обявиха, че Лъчезар Ставрев държал парични суми, събирани на митническите пунктове като подкупи от гражданите.
Прокурор Марина Ненкова разказа и че шефът на митнически пункт „Калотина“ Никола Караиванов възприемал шофьора на Асен Василев като заместник-шеф на митниците.
Според съдия Аделина Иванова, макар и Асен Василев да не е посочван конкретно като име в престъпния сговор, самата формулировка създавала „достатъчен ориентир“. От определението, което съдия Иванова прочете, стана ясно, че освен Петя Банкова и Стефан Димитров са разпитани и много служители на финансовото министерство. Самият Ставрев постъпва във ведомството през 2021 г. като главен специалист, а след прекратяване на този му договор е назначен на 27 юни 2023 г. като експерт в политическия кабинет на финансовия министър.
Според защитника му – адвокат Любомир Цеков, изобщо не ставало ясно с кого се е сговарял. Цеков посочи и че обвиненията срещу клиента му били изцяло бланкетни.
Адвокат Кръстева, която е другият защитник на Ставрев, допълни, че той не е длъжностно лице. В трудовия му договор се виждали неговите задължения, а именно, че те са свързани с административна дейност за работа на кабинета на финансовия министър. Той нямало как да дава нареждания.
„Добър човек съм и имам добро семейство“, каза в последната си дума пред магистратите Ставрев.
В събота, малко преди Софийският градски съд да гледа мярката му за неотклонение, „Продължаваме промяната“ излезе на протест в негова подкрепа. Издигна и лозунги: „Свобода за Лъчо“, „Долу ръцете от обикновените хора“ и „Прокурори и съдии позор“. Сред събралите се протестиращи беше и майката на Ставрев, която лидерите на ПП избутаха на първа линия.
Пред медии Кирил Петков обясни, че е сигурен в невинността на Лъчезар Ставрев, и обяви, че всичко случващо се е „поръчка на Пеевски“. „Човекът (Ставрев – б.а.) е просто шофьор, той е един от нас, от отбора ни. Заставаме зад него. Това е пълно безобразие. Не могат да ни изплашат“, каза Петков. Според него целта сега била „да бъде сплашена партия ГЕРБ“.
Асен Василев изясни, че не знае какви доказателства има срещу Ставрев.
„Но това в момента е тенденциозно и се случва 6 месеца след арестите в Агенция „Митници“ – свърза Василев събитията. – Защо трябва да му се иска мярка за неотклонение (на Ставрев – бел.ред.)? За да бъде тормозен в ареста ли? Трябва съдът и прокуратурата да започнат да работят по нормален начин, а не избирателно.
Няма значение дали ще съм следващият обвиняем, ще си
дам имунитета, няма доказателства срещу мен, всичко това е абсолютно измислено.“
Кирил Петков разказа, че 30 души от жандармерията са влезли в дома на Лъчезар Ставрев, в който живеят родителите му. „Отцепили са целия район. Тази жена, майка му, се притеснява за себе си и мъжа си, който е болен човек. От цялото претърсване са взели само личния му телефон“, обяви той.
Сред протестиращите бяха още Николай Денков, Атанас Атанасов, Божидар Божанов, Ивайло Мирчев и Лена Бориславова.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте
Коментирайте