Липсващите гласове: Има ли преливане на вот от „Величие“ към други партии?
След обявяването на официалните резултати е ясно, че 21 гласа не достигнат на партия „Величие“ да влязат в парламента. Поне 28 от гласовете за „Величие“ обаче са разпределени за други формации. Това установи наша проверка като сравнихме броенето пред камерите на няколко секции и протоколите с резултатите там.
Част от гласовете на „Величие“ са един ред по-надолу или ред по-нагоре в таблицата с резултати. Докато разглеждахме на случаен принцип протоколи и видеонаблюдение забелязахме: разминаване между преброените пред камерата гласове и вписаните в протокола. Това не са загубени гласове, просто са отишли за друг. Така Социалистическа партия „Български път“ и „Булгари“ получават гласовете на „Величие“ в секции в Пловдив-град, Пловдив-област, Русе и София.
И тук възниква въпросът – грешка от умора на комисиите или целенасочена промяна на резултата. Но дори да е грешка на секционната комисия, следва проверка в районната. Нашата проверка показа, че между протоколите на избраните от нас секционни и районни комисии промяна няма. И тук казусът не е само „Величие“, а цялостното отчитане на резултатите от изборите. И къде ли другаде ръката е трепнала и разместила реда. И коя ли още партия е загубила гласове?
3,999 звучи като незадоволителна оценка в училище, цената на промоция в магазина или трус по Рихтер. Този трус удари една партия, но можеше и може да бъде всяка друга. След като са натрупали бюлетини по номера – е време купчината с гласовете на „Величие“ да бъде преброена.
(от видеонаблюдението с хартия в Пловдив-град): „Номер 4 общо са 9. Но това са общо. Тука ще пишеш 102 два броя. И от тия 9 ще се извадят два броя и стават 7 без преференция.“
В протокола и на СИК, и на РИК на тази секция в Пловдив деветте гласа на „Величие“ плюс преференциите са записани за Социалистическа партия „Български път“ или иначе казано – на горния ред в таблицата. И в Пловдив-област броят. Първо хартиените бюлетини.
(от видеонаблюдението в Пловдив-област): „Четири. Четири. Четири. Четвърти номер с преференция 101 – три, със 113 – една. Без остават три и общ брой – шест.“
Откриваме тези шест гласа на „Величие“ обаче този път вписани в графата на „Булгари“. Тук дори преференциите са пренесени. В Русе също броят усилено и спорно:
„- Тези всичките ли са четворка? – Да. – Дай ги тука!“
Хартиеният вот е готов и отчетен:
(от видеонаблюдението с хартия в Русе): „Четвърта са 6 с преференции има: 108, 108 – две преференции на 108. – Две на 108 и 4 ез преференции.“
Добавят и машинния вот.
(от видеонаблюдението с машина в Русе): „- По номера. – Първо е четвърти номер. – Четвърти номер – две.“
А ние се питаме къде са осемте гласа на „Величие“. Ами отново в графата на „Булгари“.
И в София откриваме същото разминаване между видеоброене и резултат в протокола.
(от видеонаблюдението с машина в София): „Четири имаме 5 с три преференции.“
Няколко секции и гласове в грешна графа, както в протокола на СИК, така и после в този на РИК и резултатът – 3,999 или 21 недостигащи гласа.
А на заседанието си днес ЦИК реши да изиска от „Информационно обслужване“ информация за видеонаблюдението при преброяването на бюлетините в секциите. Както и детайлна информация затова – колко са, къде са били камерите, къде не е имало връзка с интернет. Ще видим какво ще покаже анализът и най-вече след колко време ще бъде готов.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте