Депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова се оплака, че е била пресрещната от прокурори, докато разхожда бебето си. Това тя направи със специален пост във Фейсбук

„Докато се разхождах с Деа в количката този вторник кола на прокуратурата специално ме пресрещна да ми връчи покана за разпит. Не че е тайна за някого къде работя и не можеше да се изчака да отида в Народното събрание“, описва случката народният представител. „В указания ден отидох на разпит в прокуратурата. Заканиха се да ме викат на още такива“, разказва още тя. От нейният разказ не става ясно защо тя е била призована на живо, а не по телефон, мейл или с призовка по пощата.

Тя пита дали например Румен Гайтански-Вълка е призован за разпит, дали се знае къде е той, дали се издирва. „За едни липсващи 150 млн лв от ББР става въпрос …“, пише Бориславова. После тя твърди, че „техните разследвания били прекратени миналата година, но в началото на 2024 г. около разцеплението в ДПС – подновени. „Обаче дали наистина ще се стигне до действия по същество или Сарафов пак ще имитира дейност, докато установи кой е силният на деня? Най-вероятно второто.“, прогнозира депутатката и добавя: „А аз продължавам да се разхождам, главно по детските площадки, и да си чакам следващите призовки. В тях няма нищо страшно“.

„СЕГА“ ПРИПОМНЯ:

Депутатката от ПП-ДБ Лена Бориславова бе призована в прокуратурата в понеделник, 12 август и за да даде показания по дело за разгласяване на класифицирана информация. Това потвърдиха преди дни пред „Сега“ източници от държавното обвинение. Бориславова е имала призовка за петък, но е поискала отлагането с обяснението, че това е парламентарен ден. Това означава, че поканата за разпит, за който говори, е бил свързан с ББР.

Досъдебното производство за разгласяването на тайната пък се води заради изтекъл документ с гриф „секретно“, свързан с Турски поток по времето, когато Бориславова е началник на кабинета на премиера Кирил Петков. За това разследване пред парламента загатна председателят на ДАНС Пламен Тончев, докато беше изслушван във връзка с прословутите записи от партийната сбирка на ПП, разпространени от Радостин Василев, който след това с гръм и трясък напусна партията, която беше поредният му пристан след ИТН.

По време на изслушването на 30 май 2023 г. Хамид Хамид (ДПС, от кръга на Делян Пеевски) без връзка с основната тема пита Тончев какви действия предприема ДАНС „по предотвратяване на теча на класифицирана информация към средствата за масова информация – било вътре от службата, било от лицата, които по силата на закона са задължение да работят с класифицирана информация“. Тончев му отговаря, че за двете години, откакто ръководи агенцията, има установени два случая, в които документи на ДАНС или държавни документи са ставали достояние на външни източници. В единия случай се води дело за шпионаж срещу бивш служител на ДАНС. „Втория случай – той се разследва в момента от Софийска градска прокуратура, това е извадка от наш документ с гриф „Секретно“, който беше публикуван на един интернет сайт“, посочва Тончев, без да цитира конкретно, че става дума за документа, свързан с Турски поток. Но допълва, че няма „информация да има повдигнато обвинение, но всъщност ние сме установили, че достъп до този документ са имали двама човека, които са извън състава на агенцията“.

Според източниците на „Сега“ свидетелят, за когото се твърди, че е предоставил документа на Бориславова, за да го снима с телефона си, а след това си го е прибрал, отрича това да се е случило. Прокуратурата обаче разполагала и с други доказателства.

С Лена Бориславова са свързани поне още 2 разследвания, по които не е ясно какво се случва и дали просто не се държат на трупчета, тъй като и двете са образувани преди доста време. По едното се разследва договорът за правна помощ, подписан от Българската банка за развитие с адвокатска кантора, в която е работила Бориславова. Разследването започна през юни 2022 г. Другото е дело за документно престъпление, свързано с освобождаването на Кирил Петков като член на Управителния съвет на Сдружение „Да опазим Корал“. Това разследване е образувано преди година.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar